Kokie darbai sudaro dvasinį žmogaus gyvenimą. Literatūra kaip žodžio menas ir jos vaidmuo dvasiniame žmogaus gyvenime, literatūros pamokos planas (9 kl.) šia tema. Literatūros vaidmuo žmogaus gyvenime: argumentai

💖 Ar tau patinka? Pasidalinkite nuoroda su draugais

1-oji pamoka

Pamokos tema: „Literatūra kaip žodžio menas ir jos vaidmuo dvasiniame žmogaus gyvenime“.

Pamokos tikslai: nustatyti mokinių literatūrinio išsivystymo lygį;

gilinti mokinių supratimą apie literatūrą kaip kalbos meną, jos vaidmenį dvasiniame žmogaus gyvenime;

daryti trumpa apžvalga 9 klasės literatūros kursas.

Per užsiėmimus.

    Įžanginis pokalbis.

    Pagalvokite apie pamokos temą ir pabandykite suformuluoti jos tikslus.

    Kodėl literatūra vadinama žodžių menu? Prisiminkite, ką žinote apie žodžio „literatūra“ kilmę. Remdamiesi žodžio etimologija, pateikite jo apibrėžimą.

    Mes studijuojame grožinę literatūrą. Kokia kita literatūra gali būti?

    Tai yra būdingas bruožas grožinė literatūra?

    Kas yra grožinės literatūros kūrėjas? Kokias problemas sprendžia rašytojas, dirbdamas prie knygos? Kokiam skaitytojui jis kreipiasi?

Išvada:

Grožinė literatūra

Rašytojas skaitytojas

mintys patiria bendraminčių empatiją

bendrininkavimas

6.Kokiu skaitytoju laikote save? Ar literatūros pamokose įgytos žinios padeda skaityti ir suprasti knygas?

    Testas. (Dėl studento testo kortelės žr. priedą)

    Menas iš prigimties:

a) racionaliai; b) emociškai; V)

toli; b) charakteris; c) tipas.

A) taip, ir labai reikšminga; b) ne; c) priklausomai nuo žanro.

4. Darbo tema:

5. Darbo idėja:

V) pagrindinė bendroji kūrinio idėja.

A) Taip; b) ne; c) į klausimą negalima atsakyti vienareikšmiškai.

7. Sudėtis yra tokia:

V) kūrinio dalių ir elementų seka.

8. Pradžia yra:

A) konflikto atsiradimo ar aptikimo momentas;

b) darbo pradžia;

9. Siužetas toks:

b)įvykių ir veiksmų rinkinys;

a) sudėtis; b) konfliktas; c) siužetas.

11. Literatūros žanrai- Tai:

a) epas, lyrika, drama;

b) romanas, tragedija, epigrama;

A) darbo problemos;

b) jo tema;

III. Dėstytoja apie pagrindinį kurso tikslą ir jo programą.

Pagrindinis 9 klasės literatūros kurso tikslas – supažindinti su rusų literatūros turtingumu ir begaline jos formų įvairove. Norėdami susipažinti su kurso programa, atsiverskime vadovėlį.

Užrašų knygelės įrašas:

Pagrindinės 9 klasės literatūros kurso dalys:

      Senoji rusų literatūra.

      XVIII amžiaus literatūra. Klasicizmas. Sentimentalizmas.

      XIX amžiaus literatūra. Romantizmas. Realizmas.

      XX amžiaus literatūra.

IV. Literatūros vaidmuo žmogaus dvasiniame gyvenime?

    V. Namų darbai: kartokite senosios rusų literatūros žanrus, skaitykite straipsnį vadovėlyje „Senoji rusų literatūra“. Perskaitykite „Pasakojimas apie Igorio kampaniją“.

1 pamokos priedas.

Literatūra kaip žodžių menas

      Menas iš prigimties:

a) racionaliai; b) emociškai; V ) derina ir racionalius, ir emocinius principus.

2. Aktorius meno kūrinys vadinamas:

toli; b) charakteris; c) tipas.

3. Ar skiriasi „vaizdo“ ir „charakterio“ sąvokos?

a) taip ir labai reikšminga; b) ne; c) priklausomai nuo žanro.

4. Darbo tema:

a) pagrindinė idėja; b) refleksijos objektas; c) konkreti aprašyta situacija.

5. Darbo idėja:

c) pagrindinė bendroji kūrinio idėja.

6. Ar viena tema gali apimti skirtingas problemas?

a) taip; b) ne; c) į klausimą negalima atsakyti vienareikšmiškai.

7. Sudėtis yra tokia:

a) įvykių ir veiksmų seka;

b) kūrinio judėjimas nuo pradžios iki pabaigos;

c) kūrinio dalių ir elementų seka.

8. Pradžia yra:

a) konflikto atsiradimo ar atradimo momentas;

b) darbo pradžia;

c) pirmasis pagrindinio veikėjo pasirodymas.

9. Siužetas toks:

a) pagrindinis kūrinio turinys;

b) įvykių ir veiksmų visuma;

c) visų kūrinio elementų seka.

10. Siužetinis veiksmas grindžiamas:

a) sudėtis; b) konfliktas; c) siužetas.

11. Literatūros žanrai yra:

a) epas, lyrika, drama;

b) romanas, tragedija, epigrama;

c) politinis romanas, socialinė drama, filosofinė elegija.

12. Norint nustatyti žanrą, esminis bruožas yra:

a) darbo problemos;

b) jo tema;

c) kūrinio sukūrimo laikas.

Pamokos tema: „Pasakojimas apie Igorio kampaniją“ - didžiausias senovės rusų literatūros paminklas.

Pamokos tikslas: parodyti originalų senovės rusų literatūros charakterį, jos žanrų turtingumą ir įvairovę; supažindinsime su „Pasakos apie Igorio kampaniją“ atradimo istorija.

Per užsiėmimus.

    5-8 klasėse išmokto kartojimas.

    Pokalbis apie straipsnį “ Senoji rusų literatūra».

    Kada ir kaip prasidėjo rusų literatūra? Kokie senovės rusų literatūros raidos laikotarpiai nurodyti straipsnyje?

    Kuo įdomus kiekvienas laikotarpis, kokie kūriniai reprezentuojami?

    Kokius senovės rusų literatūros žanrus žinote?

    Apibrėžkite žodį „žanras“.

    Viktorina „Atpažinkite kūrinį iš ištraukos ir nustatykite jo žanrą“.

(Žr. S. Šadrina. „Literatūra. 9 kl. Pamokų planai. 9-10 p.)

II. Įvadas į Igorio kampaniją.

    Mokytojo įžanginė kalba. Išraiškingas senojo rusų teksto skaitymas (eilėraščio pradžia).

Skaitytojo suvokimo patikrinimas: kokį įspūdį jums padarė eilėraščio pradžios tekstas? Kuo jis išskirtinis? Ar supranti, apie ką mes kalbame?

    Įvadas į prozą (D.S. Lichačiovas) ir poeziją (V.A. Žukovskis)

šios ištraukos vertimai. Skaitytojo supratimo patikrinimas: išklausėte du to paties teksto vertimus. Kuris tikslesnis? Kuris iš jų artimesnis liaudies dainų eilutei? Ar tekstas gali būti laikomas vertimu?

N. Zabolotsky, kurį skaitėte namuose? Kodėl?

3. Mokytojo žodis apie „Žodžio...“ vertimus.

4. Vadovėlio straipsnio „Iš rankraščio istorijos“ skaitymas.

5. Mokytojo pranešimas apie istorinį „Žodžio...“ pagrindą.

III. Pamokos santrauka. Namų darbai: pasiruošimas. išreikš. mėgstamų epizodų skaitymas; ind.: komp. renginių planas pagal Ipatijevo kroniką ir pagal kompozicines „Laiko...“ dalis; padalinkite „Žodį...“ į dalis ir pavadinkite jas.

Pamokų tema: „Pasakojimas apie Igorio kampaniją“, kaip itin patriotiškas ir itin meniškas kūrinys.

Pamokos tikslai: nustatyti „Žodžio...“ idėją; apsvarstykite figūrinę sistemą, kompozicijos ypatumus ir žanro specifiką, autorystės problemą; paruošti mokinius rašymui.

Pažanga 3 pamokos.

      Namų darbų tikrinimas.

1. Lyginamoji analizė Ipatijevo kronika ir „Žodžiai...“

Renginių planas pagal Ipatijevo kroniką

Renginio planas kompozicinėmis dalimis

"Žodžiai..."

    Spektaklis princo Igorio kampanijoje.

    Saulės užtemimas.

    Pirmas sėkmingas susidūrimas su polovciečiais.

    Antrojo mūšio nesėkmės.

    Igorio sužalojimas ir gaudymas.

    Polovcų antskrydžiai į Rusiją.

    Igorio pabėgimas.

      Įvadas.

      Pasiruošimas žygiui, ženklas.

      Pirma kova.

      Antroji kova.

      mūšio su polovcais istorija.

      Nugalėti.

      Lyrinis diskursas apie pilietinę nesantaiką.

      Svjatoslavo svajonė. Svjatoslavo „Auksinis žodis“.

      kreiptis į princus.

      Jaroslavnos šauksmas.

      Igorio sugrįžimas.

      Sveiki atvykę į susitikimą.

●Kuo pasakojimas „Lay...“ skiriasi nuo Ipatijevo kronikos?

●Kokios ryškiausios kompozicinės dalys, nesusijusios su siužetu, būdingos tik „Žodžiui...“?

2. Išraiškingas mėgstamiausių epizodų skaitymas su vėlesniais komentarais.

II Naujos medžiagos studijavimas.

– Kaip šiose eilėraščio dalyse pasireiškė nežinomo autoriaus „sielą veriantis patriotizmas“?

– Kokia universali žmogiškoji princo Igorio kampanijos istorijos prasmė?

    Charakteristika vaizdinė sistema"Žodžiai...".

    Kokius „Žodžio...“ vaizdus prisimenate?

    Kaip juos įsivaizduoji?

●Kodėl Igoris ir Vsevolodas lyginami su sakalais, su aptemusia Saule, o Svjatoslavas – su perkūnija ir viesulu?

● Kaip įsivaizduojate Svjatoslavą žodžio tarimo momentu? Kodėl tai „sumaišyta su ašaromis“? Kodėl jis vadinamas „auksiniu“?

● Kodėl Jaroslavnos verksmas greta „auksinio žodžio“? Kokie jų panašumai ir skirtumai?

    PSO Pagrindinis veikėjas"Žodžiai..."?

    Mokytojo žodis apie pagrindinį kūrinio veikėją - Rusijos žemę (S. Šadrina. „Pour.pl.“, p. 16-17).

    Studijuoja kompoziciją „Žodžiai...“.

● Ką galite pasakyti apie kūrinio kompoziciją? Koks jo išskirtinumas?

●Kiek kompozicinių dalių išskiriama „The Lay...“? Kaip juos galima pavadinti?

●Kur prasideda „Žodis...“?

●Kaip struktūra apie princo Igorio kampaniją ir kodėl?

III. Namų darbai:

Dar kartą perskaitykite 12 skyrių iš I dalies, skyriaus. 2-5 iš III dalies. Kokiu tikslu autorius sukuria laikiną blaškymąsi?

Kaip gamta reaguoja į tai, kas vyksta?

●Pranešimai: kūrinio žanrinės ypatybės;

Įsiminkite kūrinio ištrauką.

Pamokos eiga 4.

      Poetiškos penkios minutės. Prisiminkite ištrauką iš „Pasakos apie Igorio kampaniją“.

    Kaip Boyanas pradėtų istoriją ir kaip tai daro „The Lay...“ autorius?

(Gamtos įvaizdyje: pasižymi vaizdiniu ekspresyvumu, intensyviu dinamiškumu, stepės vaizdo simboliškumu, neįprastu Saulės ir nakties vaizdų pobūdžiu; (I dalis, sk. 5-9, III dalis, sk. 2-5)

pasakojimo būdu:šūksniai, retoriniai klausimai, kreipimaisi, pasikartojimai, monologai ir dialogai, kontrastai vaizduojant epizodus, lyrinės nukrypimai;

● Ką reiškia kontrastas tarp Vsevolodo kalbos ir gamtos balso? (I dalis, 1, 2, 5 sk.)

● Kodėl kartojama eilutė „...siekite garbės sau ir šlovės princui“? Ryšium su tuo šią eilutę pakeičia kitas refrenas: „O Rusijos žeme! Ar jau per kalną?

● Kokį vaidmenį atlieka laikinas išsiblaškymas – prisiminimas, kaip „per kunigaikščio maištą sutrumpėjo žmonių gyvenimas“? (I dalis. 12-13 sk.).

4. Senovės rusų literatūros tyrinėtojas D.S.Lichačiovas rašė: „Meilė tėvynei varė jo (autoriaus) plunksną ir nulėmė gilų turinio ir formos tautiškumą“. Ar sutinkate su šiuo požiūriu?

      Studentų spektaklis: „Žanras „Igorio kampanijos pasakos“.

      Pokalbio tęsinys:

      Mokytojo žodis apie tautosakos įtaką „Žodžiui...“.

      Namų darbai: parengti reportažus apie menininkus, iliustravusius „Igorio kampaniją“: apie V.A. Favorskį, V. Perovą, V.M. Vasnecovas, M. Dobužinskis ir kt. Palyginkite skirtingus „Jaroslavnos raudos“ vertimus (V. Žukovskis, K. Balmontas, N. Zabolotskis ir kt.)

Pasirinkite esė temą: 1. Rusijos krašto vaizdas „Žodžio...“ puslapiuose

2. Princo Igorio grįžimas į gimtąjį kraštą.

Literatūros programa 9 klasei yra pagrįsta federaliniu valstijos standarto komponentu bendrojo išsilavinimo(2004) ir bendrojo ugdymo įstaigų programa „Literatūra“ Programa

Kontrolės įvadas. Literatūra Kaip str žodžius Ir vaidmenį V dvasinis gyvenimą asmuo. 1 Įvadinis pamoka Individualus priekinis pokalbis Literatūra Senovės Rusija... teminis planas literatūra 9 klasė (102 val.) Nr. pamoka Tema pamoka. Pagrindinis turinys...

Pamokos tikslas:

Nustatyti literatūros vaidmenį dvasiniame visuomenės gyvenime,
Formuoti mokinių supratimą apie literatūrą kaip apie žodžio meną,
Nustatyti mokinių literatūrinio išsivystymo lygį.

Be literatūros, kuo kvėpuoti,

Nugrimzta į jūros dugną...

M. Ščerbakovas. Visą vasarą

1. Org. Momentas

2. Pokalbis pamokos epigrafe esančios citatos supratimo klausimu

(Michailas Ščerbakovas, Maskvos poetas, originalios dainos kūrėjas, mūsų amžininkas).

3. Rusų rašytojų pasisakymų aptarimas

Kaip suprantate rusų rašytojų teiginius apie literatūrinę kūrybą ir knygų vaidmenį žmogaus dvasiniame gyvenime, pabandykite patvirtinti ar paneigti jų išsakytas pozicijas.

„Kaip žmogus, kaip asmenybė, rusų rašytojas... stovėjo apšviestas skaisčios nesavanaudiškos ir aistringos meilės didžiajam gyvenimo darbui – literatūrai, pavargusiems nuo darbo žmonėms, savo liūdnai žemei. Jis buvo sąžiningas kovotojas, didis kankinys dėl tiesos, didvyris darbe ir vaikas savo požiūriu į žmones, kurio siela skaidri kaip ašara ir šviesi kaip žvaigždė blyškiame Rusijos danguje. M. Gorkis.

„Visa Graikija ir Roma maitinosi tik literatūra: mūsų prasme mokyklų apskritai nebuvo! Ir kaip jie augo. Literatūra iš tikrųjų yra vienintelė liaudies mokykla, ir ji gali būti vienintelė ir pakankama mokykla...“ V. Rozanovas.

„Rusų literatūra... visada buvo žmonių sąžinė. Jos vieta viešajame šalies gyvenime visada buvo garbinga ir įtakinga. Ji mokė žmones ir siekė teisingo gyvenimo rekonstrukcijos. D. Lichačiovas.

4. Išraiškingas poezijos skaitymas

Dabar skaitysime eilėraščius, kuriuose poetai apmąsto rašymo paslaptis, rašytojų vaidmenį visuomenėje.

Ivanas Buninas

Žodis
Kapai, mumijos ir kaulai tyli,
Tik žodžiui suteikiama gyvybė:
Iš senovės tamsos, pasaulio kapinėse,
Skamba tik raidės.

O kito turto neturime!
Žinokite, kaip rūpintis
Bent jau pagal mano galimybes, pykčio ir kančios dienomis,
Mūsų nemirtinga dovana yra kalba.

A. Achmatova

Kūrimas
Būna taip: kažkoks niūrumas;
Laikrodžio skambėjimas nesiliauja mano ausyse;
Tolumoje blėstančio griaustinio dundėjimas.
Neatpažinti ir nelaisvi balsai
Įsivaizduoju ir skundus, ir dejones,
Kažkoks slaptas ratas siaurėja,
Tačiau šioje šnabždesio ir skambėjimo bedugnėje
Pakyla vienas, viską nugalintis garsas.
Aplink jį taip neįtikėtinai tylu,
Girdi, kaip miške auga žolė,
Kaip jis veržliai vaikšto žeme su kuprine...
Bet dabar žodžiai girdimi
O lengvi rimai yra signaliniai varpai,
Tada pradedu suprasti
Ir tiesiog padiktuotos eilutės
Jie patenka į sniego baltumo sąsiuvinį.

B. Pastrnakas

Noriu pasiekti viską
Į pačią esmę.
Darbe, ieškant kelio,
Širdies graužatyje.

Kalbant apie praėjusių dienų esmę,
Iki jų priežasties,
Prie pamatų, iki šaknų,
Iki šerdies.

Visada gaudo siūlą
Likimai, įvykiai,
Gyvenk, galvok, jauti, mylėk,
Užbaikite atidarymą.

O jei tik galėčiau
Nors iš dalies
Parašyčiau aštuonias eilutes
Apie aistros savybes.

Apie neteisybę, apie nuodėmes,
Bėga, vejasi,
Nelaimingi atsitikimai skuba,
Alkūnės, delnai.

Aš padaryčiau jos įstatymą,
Jo pradžia
Ir kartojo jos vardus
Inicialai.

Eilėraščius sodinčiau kaip sodą.
Su visomis mano gyslų drebulėmis
Jose iš eilės žydėtų liepos,
Viena dildė, į pakaušį.

Į poeziją įneščiau rožių dvelksmo,
Mėtų kvapas
Pievos, viksvos, šienainiai,
Perkūnija griauna.

Taigi Šopenas kažkada investavo
Gyvas stebuklas
Ūkiai, parkai, giraitės, kapai
Savo eskizuose.

Pasiektas triumfas
Žaidimas ir kankinimas -
Įtemptas lankas
Tvirtas lankas.

5. Pokalbis klausimais

Kodėl literatūra vadinama žodžių menu? Parodykite pavyzdžiais, kas yra žodžių menas?

Prisiminkite kūrinius, kuriuose veikėjai skaito knygas, ir pateikite jiems savo vertinimus. Kodėl literatūra jiems svarbi?

Ko išmokote iš literatūros apie meilę ir išdavystę, apie mirtį ir nemirtingumą, apie kilnumą ir niekšybę? Ar tokios žinios žmogui svarbios?

Kaip literatūra padėjo jūsų dvasiniam tobulėjimui?

Kokios naudos tai gali duoti? šiuolaikiniam žmogui skaitai praeities literatūrą?

6. Mokinių literatūrinio išsivystymo lygį atskleidžiantis pokalbis

Kokį rusų folklorą prisimenate? Kokia žodinio liaudies meno kūrinių reikšmė šiuolaikiniam skaitytojui?

Kokius amžinus klausimus kėlė rusų rašytojai? Kaip jie juos išsprendė?

Kaip humanistinės autorių mintys atsispindi rusų literatūros kūriniuose? Įvardykite kūrinius, kuriuose keliama žmogaus asmens apsaugos problema. Nurodykite savo pozicijos priežastis.

Kaip rusų literatūros herojai įsivaizdavo laimę? Ar sutinkate su jais?

Kaip literatūroje aprašyti gamtos paveikslai padeda suprasti žmogaus charakterius?

Atpažinkite kūrinius pagal fragmentą:

Pro plonus, aukštus žolės stiebus matėsi mėlyni, mėlyni ir violetiniai plaukai; piramidine viršūne pašoko geltonasis žievė; balta košė išmarginta paviršių skėčio formos kepurėlėmis; atvežė, Dievas žino iš kur, į tankmę pylė kviečių varpa. Kurapkos lėkė po plonomis šaknimis, ištiesdamos kaklus. Orą užpildė tūkstantis įvairių paukščių švilpukų. Vanagai stovėjo nejudėdami danguje, išskleidę sparnus ir nejudėdami žvelgdami į žolę. Į šoną slenkančio laukinių žąsų debesies šauksmas pasigirdo Dievas žino kokiame tolimame ežere. Iš žolės išmatuotais potėpiais pakilo žuvėdra ir prabangiai maudėsi mėlynose oro bangose. Ten ji dingo aukštumose ir tik mirga kaip vienas juodas taškas. Ten ji pasuko sparnus ir blykstelėjo prieš saulę. Po velnių, stepės, koks tu geras!
„Jūs norite sužinoti, ką aš mačiau

Laisvas? - Vešlūs laukai,

Kalvos padengtos karūna

Aplink auga medžiai

Triukšminga su nauja minia,

Kaip broliai, šokantys rate.

Mačiau tamsių akmenų krūvas

Kai upelis juos išskyrė,

Ir aš atspėjau jų mintis:

Jis man buvo duotas iš viršaus!

Ilgai išsitiesęs ore

Jų akmuo apkabina,

Ir jie kiekvieną akimirką trokšta susitikimo;

Bet dienos bėga, metai bėga...

Jie niekada nesusitvarkys!

Kokiais būdais rašytojai skaitytojuose sukelia juoką, liūdesį, kartėlį, pasipiktinimą ir kitus jausmus?

Koks yra antitezės vaidmuo literatūros kūrinyje? Pateikite pavyzdžių iš rusų prozos ar poezijos.

Kokį vaidmenį vaidina herojus-pasakotojas grožinės literatūros kūrinyje? Pateikite pavyzdžių iš 8 klasėje mokytų darbų.

8. Namų darbai

Raštu atsakykite į vieną iš klausimų:

Kaip žmonės ir istorija susiję „ Kapitono dukra„A.S. Puškinas?
Kokias moralines vertybes patvirtina M.Yu eilėraštis? Lermontovo „Mtsyri“?
Kas yra „blogai Rusijoje“, išjuokia N. V. Gogolis spektaklyje „Generalinis inspektorius“ ir M. E. Saltykovas-Ščedrinas pasakose?

» Literatūra žmogaus dvasiniame gyvenime

Literatūra žmogaus dvasiniame gyvenime


Grįžti atgal į

Per savo šimtmečius trukusią istoriją mūsų žmonės kūrė itin menišką literatūrą. Ji turi vertingą vietą pasaulio kultūroje.

Grožinė literatūra atlieka didžiulį socialinį ir politinį, švietėjišką ir švietėjišką vaidmenį. Nes ji pristato visos tautos istoriją, kovą už savo valią, sėkmingą ir laimingą gyvenimą, kovą su tautine ir socialine priespauda. Literatūra sąžiningai ir teisingai atspindi socialinę tikrovę: skirtingus visos tautos gyvenimo laikotarpius, žmonių siekius ir, žinoma, viltis.

Grožinė literatūra yra meno rūšis, kuri yra galingiausia žmogaus pažinimo priemonė, įrankis, darantis įtaką dabartinei tikrovei. Literatūra formuoja žmogaus protą, jo valią ir psichiką, jo jausmus ir žmogaus tvirtą charakterį, ty formuoja žmogaus asmenybę.

Literatūros kūrėjas apibendrina įvairius gyvenimo įvykius ir reiškinius, vėliau stato tipiškus vaizdinius ir kartu parodo savo asmeninį požiūrį į šiuos įvykius ar nutikimus. Rašytojo ir jo kūrybos, taigi ir literatūros, reikšmė atsispindi tame, kaip teisingai ir teisingai atspindimi bei išreiškiami žmonių interesai ir svajonės. Meninė kūryba skirtas tarnauti žmonėms. Literatūros kūriniuose sužinome apie praeitį, dabartį ir, žinoma, matome ateities žmogaus svajones. Vaizduotėje pradeda formuotis naujos sąvokos, o sielos gelmėse gimsta iki šiol nežinomas jausmas.

O tik literatūros kūrinius ir kūrinius suvokiame pirmiausia širdimi, o paskui praktiniu protu ir sveiku protu.

Literatūra remiasi humanistinėmis pažiūromis ir įsitikinimais, pritaria neišnykstančioms ir amžinoms visuotinėms žmogaus vertybėms. Kaip tik todėl ji artima, labai reikalinga ir tiesiog būtina žmonijai. Rašytojai ir literatūros kūrėjai savo žanru visiškai skirtinguose kūriniuose atspindi įvairius gyventojų sluoksnius, atskleidžia talentą ir talentą. paprastas žmogus, šlovinti žmonių darbus.

O tai skiepija domėjimąsi savo istorija, meilę gimtajai žemei, tėvams ir artimiesiems, artimui ir broliškoms tautoms... Literatūra padeda ir palaiko žmogų sunkiomis akimirkomis. gyvenimo kelias. Įkvepia atlikti didvyriškus darbus dėl savo kaimynų ir dėl kitų. Suteikia jėgų įveikti įvairias kasdienes bėdas, veda ir orientuojasi kelyje į teisingą svarbių problemų sprendimą. Šis momentas problemų. Kaip tik todėl ji vertinga mums ir kiekvienai tautai atskirai.

Skaitymas yra svarbi dalis žmogaus gyvenimas. Tai paprastas būdas išlaikyti savo mintis aštrų ateinančiais metais. Žmogus, susipažinęs su daugybe įvairių žanrų literatūros, turi platesnį žvilgsnį ir lavina savo smegenis. Dažnai moksleiviai gauna namų darbus – parašyti esė, kurioje pateikia argumentus šiai veiklai.

Rašinio tikslai

Kodėl rusų kalbos mokytojai įtraukia tokias užduotis į savo mokinių namų darbus? Rašydamas kiekvieną baigiamąjį darbą studentas turi pateikti įtikinamų argumentų. Literatūros vaidmuo žmogaus gyvenime yra plati tema, leidžianti dar kartą atnaujinti atmintį apie įrodymus, patvirtinančius skaitymo svarbą. šiuolaikinis gyvenimas. XXI amžiaus žmonėms daug lengviau grįžti namo, prisėsti prie kompiuterio ar televizoriaus, o ne pradėti skaityti knygą.

Visi tai supranta panašus požiūris skatina psichinę degradaciją. Tačiau daugelis kažkodėl vis dar teikia pirmenybę kitai veiklai, o ne knygoms. Studentas gali pabandyti parašyti esė, kuri bus skirta įtikinti skaitytoją literatūros vaidmens žmogaus gyvenime svarba. Argumentai, kuriuos naudos studentas, gali būti paimti iš įvairių šaltinių: Kasdienybė, atvejai su senais pažįstamais, asmeninė patirtis. Svarbiausia, kad ta ar kita idėja turi būti įrodyta ar paaiškinta. Ir, žinoma, neturėtume pamiršti apie tai svarbius punktus, pvz., rašyba, skyryba ir rašymo stilius.

Suprask save

Skaitydami įvairią literatūrą, stebėdami, kaip vystosi knygos siužetas, žmonės, norom nenorom, ima galvoti apie rimtas mūsų egzistencijos problemas. Juk būtent šiam tikslui buvo rašomi puikūs kūriniai – jie padeda skaitytojui susitelkti ties konkrečia problema, su kuria gali susidurti žmogus. Stebėdamas, kaip veikėjai elgiasi, skaitytojas išmoksta atpažinti ir tam tikru mastu numatyti jų veiksmus kasdieniame gyvenime.

Dažnai atsitinka taip, kad pats rašytojas tam tikru savo gyvenimo tarpsniu patyrė tam tikrų sunkumų ir nusprendė savo patirtį perduoti kitoms kartoms per romaną, pjesę, apysaką ar apysaką. Ne mažiau svarbus ir poezijos vaidmuo – skaitydamas eilėraščius žmogus gali pajusti poeto nuotaiką, jo pasaulėžiūrą tam tikru momentu. O kartais poezija turi ir gydomosios galios. Pavyzdžiui, skaitydamas eilėraščius apie sunkius laikus, žmogus jaučia, kad su savo problemomis yra ne vienas, kad kažkada prieš jį žmonės susidūrė su panašiais sunkumais.

Literatūros vaidmuo žmogaus gyvenime: argumentai

Taigi kodėl taip svarbu prisiminti skaitymo svarbą šiais laikais? Šis darbas patiks daugeliui: knygų skaitymas gali sumažinti stresą. Skaitytojas perkeliamas į kitą pasaulį, kuriame jis gali pabėgti nuo kasdienių problemų ir trumpam pasinerti į naują atmosferą. Šiandien labai daug žmonių kenčia nuo nuolatinio streso. Ir šį skaitymo pliusą įvertins tie, kurie jau pavargo kasdien galvoti apie begalę problemų.

Psichologinė nauda

Kitas įdomus argumentas yra apie grožinės literatūros vaidmenį žmogaus gyvenime. Mokslininkai įrodė, kad senstame, kai sensta mūsų smegenys. Štai kodėl skaitymas gali net šiek tiek sulėtinti laiką ir „atidėti senatvę“. Juk skirdamas laiko literatūrai žmogus yra priverstas mąstyti, daryti išvadas, suprasti to, kas aprašyta knygoje, prasmę. O papildoma apkrova smegenims teigiamai veikia viso organizmo veiklą.

„Literatūros vaidmens žmogaus gyvenime“ problemos argumentai tuo nesibaigia. Mokslininkai nustatė, kad skaitymas gali paskatinti gerą miegą. Jei žmogus reguliariai skaito knygą naktį, netrukus jo smegenys šią veiklą suvoks kaip signalą - laikas greitai miegoti. Skaitydami žmonės kitą rytą gali jaustis energingesni.

Skaitymo trūkumai

Tačiau aprašant literatūros vaidmenį žmogaus gyvenime argumentai nebūtinai turi įrodyti jos naudą. Studentas gali turėti ir priešingą nuomonę. Pavyzdžiui, galite nurodyti, kad tie, kurie per daug mėgsta skaityti, gali pasinaudoti šia veikla, kad nepaisytų sunkumų Tikras gyvenimas. Už daugybės literatūros šiuo atveju slypi bendra tikrovės baimė. Žinoma, iš knygų žmogus visada sužino kažką naujo. Tačiau pasitelkus literatūrą visko neišmoksi. Didžiąją dalį patirties žmonės įgyja bendraudami su realybe. Čia reikia vadovautis principu - „viskas turi būti saikingai“.

Mokytojo vaidmuo

Literatūros mokytojo vaidmuo žmogaus gyvenime taip pat didelis. Greičiausiai kiekvienas studentas čia pateiks argumentus iš savo patirties. Juk literatūros mokytojas yra tas, kuris supažindina klasę su didžiųjų klasikų kūryba ir padeda geriau suprasti prasmę, kurią rašytojai ir poetai savo kūryba norėjo perteikti savo palikuonims. Tam tikra prasme literatūros mokytojas yra pirmasis psichoterapeutas, su kuriuo žmogus susiduria savo gyvenime. Juk būtent jis supažindina moksleivius su žmonių pasauliu ir visa jų tarpusavio santykių įvairove.

Savivaldybės biudžetas švietimo įstaiga

„Školos numeris 7»

Nižnij Novgorodo Nižnij Novgorodo rajonas

Įvadinė literatūros pamoka

Literatūra kaip žodžio menas ir jos vaidmuo žmogaus gyvenime

Vorotnikova O.G.,aukščiausios kategorijos mokytojas, rusų kalbos ir literatūros mokytojas, MBOU mokykla Nr. 7, Nižnij Novgorodo rajonas, Nižnij Novgorodas

Tema (fokusas): Literatūros pamoka

Vaikų amžius: 9 klasė

Vieta: Klasė

Planuojamas rezultatas

Dalyko įgūdžiai

Plėsti literatūros žinių apimtį,

Literatūros kūriniams būdingo nesenstančio, ilgalaikio identifikavimas moralinės vertybės ir jų modernus skambesys;

Teksto suvokimas literatūrinis kūrinys,

Pagrindinės literatūros terminijos išmanymas;

Rasti tekste nepažįstamus žodžius ir nustatyti jų reikšmes,

Gebėjimas vesti dialogą;

Kurkite žodinius monologus skirtingi tipai;

Formuoti savo požiūrį į darbą,

Patirties kaupimas metadalykinėje veikloje.

Asmeninis UUD:

Nustatyti ryšį tarp ugdomosios veiklos tikslo ir jos motyvo;

Nustatyti visiems bendras elgesio taisykles;

Nustatyti darbo grupėse taisykles;

- įvertinti mokomą turinį (remiantis asmeninėmis vertybėmis);

Nustatykite ryšį tarp veiklos tikslo ir jos rezultato.

Reguliuojantis UUD:

Nustatyti ir suformuluoti užsiėmimo pamokoje tikslą;

Padarykite savo spėjimą remdamiesi mokomoji medžiaga;

Atlikite savikontrolę;

Kartu su mokytoja ir klasės draugais įvertinkite užsiėmimus pamokoje.

Kognityvinis UUD:

Atrask savo kryptį vadovėlyje, literatūriniame tekste, sąsiuvinyje;

Naršyti savo žinių sistemoje (nubrėžti žinių/nežinojimo ribas);

Raskite atsakymus į klausimus tekste naudodami savo gyvenimo patirtį;

Mokomosios medžiagos analizė;

Atlikite palyginimus paaiškindami palyginimo kriterijus.

Bendravimas UUD:

Klausytis ir suprasti kitų kalbą;

- mokėti pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis;

Turėti dialoginę kalbos formą, atitinkančią gimtosios kalbos gramatines ir sintaksines normas,

Ugdyti mokinių mąstymo gebėjimus atliekant kūrybines užduotis

Pamoka – paskaita

Per užsiėmimus

1. Kas yra literatūra?

Literatūra -

1. Meno, mokslo ir kitų kūrinių, įrašytų rašytine ar spausdinta forma, turinčių visuomeninę reikšmę, visuma.

2. Verbalinio meno rūšis, kurios tikslas – vaizduoti gyvenimą, kurti meniniai vaizdai naudojant žodžius. Šios rūšies meno kūrinių kolekcija.

3. Spaudinių rinkinys, susijęs su bet kuria žinių šaka, bet kokiu klausimu.

Efremova T. F. Naujas rusų kalbos žodynas. Aiškinamasis ir žodžių darinys. - M.: Rusų kalba, 2000 m

Kuris apibrėžimas tinka mūsų šiandieniniam pokalbiui?

2. Sąvokos „literatūra“ atsiradimo istorija.

Sąvoka „literatūra“ (arba, kaip sakydavo, „vaizdioji literatūra“) atsirado palyginti neseniai ir plačiai pradėta vartoti tik XVIII amžiuje (išstumiant terminus „poezija“ ir „poetinis menas“, kurie dabar reiškia poetinį darbai). Ją atgaivino spauda, ​​kuri, pasirodžiusi XV amžiaus viduryje, gana greitai „literatūrinę“ (t. y. skirtą skaityti) žodžio meno egzistavimo formą pavertė pagrindine ir dominuojančia; Anksčiau kalbos menas pirmiausia egzistavo klausymui, viešam atlikimui ir buvo suprantamas kaip sumanus „poetinio“ veiksmo įgyvendinimas naudojant specialią „poetinę kalbą“ (Aristotelio „Poetika“, senovės ir viduramžių estetiniai traktatai). Vakarai ir Rytai).

Šaltinis: http://www.litdic.ru/literatura/ .

3. Pamokos epigrafas (užrašytas sąsiuvinyje).

Literatūra yra išpažintis
Prisidengiant išpažinties priedanga - pamokslas,
Nekenčiamiems - priekaištas,
Kiekvienam, kurį mylite, įsakymas.

L. Ošaninas

Žodyno darbas:

Išpažintis

Atgailos už nuodėmes ritualas kunigo akivaizdoje (krikščionims).

vert. Frankas išpažintis kam bet kur.

Pamokslas

  1. Religinio ir pamokomojo pobūdžio kalba, kurią sako dvasininkas šventykloje per pamaldas.

    vert. skilimas Nurodymas, moralizavimas.

    Kažko paskirstymas tikėjimus, idėjas, pažiūras, susijusias su tam tikra religija.

    vert. skilimas Propaganda apie ką nors kažkieno pažiūros idėjos.

    Esė, kurioje yra instrukcija, mokymas kaip senovės rusų literatūros žanras

Priekaištas

Griežtas ir nepritariantis prieštaravimas, papeikimas.

pasenusi Taip pat kaip: atsakyti .

Įsakymas.

Religinis ir moralinis nurodymas; posakis, kuriame yra toks įsakymas.

vert. Nekeičiamas įsakymas, įsakymas; griežtai privaloma elgesio taisyklė.

Paaiškinkite epigrafo reikšmę.

4. Literatūros mokymosi mokykloje tikslai:

dvasiškai išsivysčiusios asmenybės ugdymas, humanistinės pasaulėžiūros, pilietinės sąmonės, patriotiškumo jausmo, meilės ir pagarbos literatūrai bei vertybėms formavimas. tautinė kultūra;

ugdyti emocinį literatūrinio teksto suvokimą, vaizduotę ir analitinį mąstymą, kūrybinė vaizduotė, skaitymo kultūra ir supratimas autoriaus pozicija; pirminių idėjų formavimas apie literatūros specifiką tarp kitų menų, savarankiško skaitymo poreikį meno kūriniai; mokinių žodinės ir rašytinės kalbos ugdymas;

įvaldyti meno kūrinių skaitymo ir analizės įgūdžius naudojant pagrindines literatūros sąvokas ir būtiną literatūros istorijos informaciją; teisingas rusų kalbos vartojimas literatūrinė kalba kurdami savo žodinius ir rašytinius pareiškimus.

5. Grupinė užduotis. Kiekvienai grupei pateikiami keli teiginiai, kurių prasmę po diskusijos jie turi paaiškinti visiems.

Užduotis 1 grupei

Visuomenėranda literatūroje savo tikrąjį gyvenimą, pakylėtą iki idealo, įneštą į sąmonę.V. G. Belinskis

Francesco Petrarca

Knygos yra veidrodis: nors ir nekalba, bet skelbia kiekvieną kaltę ir ydą.

Jekaterina II

Užduotis 2 grupei

Literatūra V. Hugo

Skaitykite, kad neprieštarautumėte ir nepaneigtumėte, nesiimtumėte jo tikėjimu ir nerastumėte pokalbio temos; bet mąstyti ir mąstyti.Bekonas Pranciškus

Džozefas Addisonas

Užduotis 3 grupei

VienasMeno kūrinys patinka tik pirmą kartą, o kitas – net dešimtą kartą.Horacijus

kalba yra žmonių išpažintis,

Jo siela ir gyvenimas yra brangūs.P. A. Vjazemskis

Knyga yra toks pat gyvenimo reiškinys, kaip ir žmogus, tai taip pat gyvas, kalbantis faktas ir yra mažiau „daiktas“ nei visi kiti žmogaus sukurti ir kuriami dalykai.Maksimas Gorkis

Užduotis 4 grupei

Literatūra, kurioje neskamba sąžinės žadintuvas, jau yra melas. D.Lichačiovas

Rusijos žmonių sukurta literatūra yra ne tik jų turtas, bet ir moralinė jėga, padedanti žmonėms visose sunkiose Rusijos žmonių situacijose. Dėl dvasinės pagalbos visada galime kreiptis į šį moralinį principą.D. Lichačiovas

Literatūra iškilo virš Rusijos kaip didžiulis apsauginis kupolas – tapo jos vienybės skydu, moraliniu skydu. D. S. Likhačiovas

6. Rusų literatūros periodizavimas

Oralinis liaudies menas iki XI a

Senoji rusų literatūra XI – XVIII a

Literatūra XVIII amžiaus

Literatūra XIX amžiaus

XX amžiaus literatūra

Naujoji rusų literatūra

Namų darbai:

Parašykite esė – samprotavimą, pagrįstą vienu iš siūlomų teiginių.

Knygos turi ypatingo žavesio; knygos teikia mums malonumą: kalbasi su mumis, duoda gerų patarimų, tampa gyvais mūsų draugais.Francesco Petrarca

Literatūra tai žmogaus proto vedimas į žmogaus augimą.V. Hugo

Skaitymas skirtas protui, o mankšta – kūnui.

Džozefas Addisonas



pasakyk draugams