Literární salonek "Rasputinovy ​​lekce". "Lekce svědomí a pravdy." Večer v literárním salonu věnovaný výročí V.G. Rasputina Práce s obvodem

💖 Líbí se vám? Sdílejte odkaz se svými přáteli

Lekce věnovaná životu a dílu V.G. Rasputin

Cíle : prohloubit znalosti studentů o kreativitě a osobnosti V. G. Rasputina,

projevit vysoké občanství, originalitu své práce

Na příkladu díla V. G. Rasputina vštípit žákům chuť zaujmout aktivní životní pozici.

Rozvíjet ústní řeč studentů, schopnost plynule mluvit, cítit a sdělovat to, co autora znepokojuje a vzrušuje, stejně jako jejich vlastní postoj k problému, který nastolil, rozvíjet umělecké, umělecké schopnosti Chlapi.

Výzdoba : výstava knih V.G. Rasputin, studentské ilustrace pro jeho díla

Stoly mohou být uspořádány do písmene „P“, s květinami uprostřed stolu. Prostor pro inscenaci je potřeba.

Průběh večera.

Hraje Lisztova hudba „The Sound of the Forest“. Snímky na obrazovce. Přednášející vycházejí.

1 moderátor:

Stále kolují hloupé historky

Co je Sibiř bez slunce, bez náklonnosti,

Nečinné bajky stále kolují,

Že Sibiř je známá jen svou zimou.

Říká se, že sněhové bouře tam začínají písně,

Ano, medvědi se potulují po ulicích.

Stále často, když se potkáme

Obyvatel hlavního města se zeptá a zadýchá:

Ze Sibiře? ano ty? Daleko!...

Je vám ta divočina opravdu povědomá?

2 moderátor:

Ano, Sibiř je daleko od hlavního města,

Ano, sněhová vánice tady zlobí už týdny,

Ano, náš kraj je stále chudý na zahrady,

Ano, v tajze jsou samozřejmě medvědi,

Ale jen ignoranti jsou medvědí

Sibiřská oblast je považována za jako dříve!

3. moderátor:

A jaké jsou tam nádherné prameny!

A jaké tu zvoní borovice!

Chlupaté cedry tiše dřímají,

Květiny roztroušené po hřebenech.

Když se podíváte, neuvěříte: na zemi

Bylo to, jako by z nebe spadla duha.

1 moderátor:

Ale naše sibiřská oblast je bohatá především na lidi. Mnoho z nich oslavovalo Sibiř. Mezi nimi je Valentin Rasputin.

(přednášející odejdou)

Na obrazovce je Rasputinův portrét.

Skupina 1 hovoří o dětství spisovatele.

1 student: „Jsem si jist, že to, co člověka dělá spisovatelem, je jeho dětství, jeho schopnost nízký věk vidět a cítit vše, co mu pak dává právo uchopit pero. Vzdělání, knihy, životní zkušenosti vyživují a posilují tento dar do budoucna, ale měl by se zrodit v dětství,“ napsal V.G. Rasputin.

2. student: Vraťme se k dětství V.G. Rasputin, což z něj udělalo spisovatele. „Narodil jsem se tři sta kilometrů od Irkutska,“ říká spisovatel, „v Ust-Udě na řece Angara. Jsem tedy rodilý Sibiřan, nebo, jak říkáme, místní. Můj otec byl rolník, pracoval v dřevařském průmyslu, sloužil, bojoval... Jedním slovem byl jako každý jiný. Moje matka pracovala, byla v domácnosti, sotva zvládala své podnikání a rodinu, pokud si pamatuji, měla vždy dost starostí.“

3 student. Rasputinovo dětství se shodovalo s válkou: v první třídě Atalanky základní škola budoucí spisovatel odešel v roce 1944. A ačkoli se tu neválčilo, život byl těžký, napůl hladový. Zde, v Atalance, když se Rasputin naučil číst, zamiloval se do knih.

4 student. Po dokončení čtyř tříd v Atalance chtěl Rasputin pokračovat ve studiu. Škola, která zahrnovala páté a další ročníky, se však nacházela pouze v regionálním centru Usť-Udy, a to je až 50 kilometrů od jeho rodné vesnice. Nemůžete narazit na lidi každý den – musíte se tam přestěhovat, abyste žili sami, bez rodičů, bez rodiny. Navíc, jak později napsal Valentin Rasputin, „předtím nikdo z naší vesnice v regionu nestudoval. Byl jsem první."

Valentin Rasputin vypráví o tom, jak se teenager cítil v neznámém městě, o čem přemýšlel, co dělal, ve svém příběhu „Lekce francouzštiny“

Dramatizace epizody z příběhu „Lekce francouzštiny“

(Po vyučování jsem zmrzlá strachy čekala na chodbě na Lydii Michajlovnu. Vyšla z učitelského pokoje a kývnutím mě zavedla do třídy. Jako vždy se posadila ke stolu, chtěl jsem si sednout třetí stůl, daleko od ní, ale Lydia Mikhailovna mi ukázala první, přímo přede mnou.

Je pravda, že hrajete o peníze? - začala okamžitě. Zeptala se příliš nahlas, zdálo se mi, že ve škole by se o tom mělo mluvit jen šeptem a já se bála ještě víc. Ale nemělo smysl se zamykat, Tiškin mě dokázal prodat celého. zamumlal jsem:

Je to pravda.

Jak tedy vyhrát nebo prohrát? Váhal jsem, nevěděl jsem, co je nejlepší.

Řekněme to tak, jak to je. Asi prohráváš?

Ty... já vyhrávám.

Dobře, alespoň to je ono. Vyhrajete, tzn. A co děláte s penězi?

Zpočátku mi ve škole trvalo dlouho, než jsem si zvykl na hlas Lydie Mikhailovny, zmátlo mě to. V naší vesnici mluvili, zasouvali si hlas hluboko do svých útrob, a proto jim to znělo k srdcu, ale u Lydie Michajlovny to bylo nějak malé a lehké, takže jste to museli poslouchat, a už vůbec ne z impotence - mohla si občas říct do sytosti, ale jakoby ze zatajování a zbytečných úspor. Byl jsem připraven svést vše na francouzštinu: samozřejmě, když jsem se učil, zatímco jsem se přizpůsoboval cizí řeči, můj hlas klesal bez svobody, zeslábl jako pták v kleci, teď počkejte, až se otevře a znovu sílí. A teď se Lidia Mikhailovna zeptala, jako by byla zaneprázdněna něčím jiným, důležitějším, ale stále nemohla uniknout svým otázkám.

Co tedy uděláte s penězi, které vyhrajete? Kupujete cukroví? Nebo knihy? Nebo na něco šetříte? Ostatně, asi jich teď máte hodně?

Ne, moc ne. Vyhrávám jen rubl.

A ty už nehraješ?

A co rubl? Proč rubl? co s tím děláš?

Koupím mléko.

Mléko?

Seděla přede mnou, upravená, celá chytrá a krásná, krásná v šatech a v jejím ženském mládí, které jsem nejasně cítil, ke mně dolehla vůně parfému z ní, kterou jsem bral jako její dech; Navíc nebyla učitelkou nějaké aritmetiky, ne dějepisu, ale tajemné francouzštiny, z níž čišelo něco zvláštního, pohádkového, nezvládnutelného nikoho, jako jsem třeba já. Neodvážil jsem se na ni pozvednout oči, neodvážil jsem se ji oklamat. A proč jsem nakonec musel klamat?

Odmlčela se, prohlížela si mě a já na kůži cítil, jak při pohledu do jejích šilhavých, pozorných očí všechny mé potíže a absurdity doslova bobtnají a plní se svou zlou silou. Samozřejmě se bylo na co dívat: na stole se před ní krčil hubený, divoký chlapec se zlomeným obličejem, neupravený, bez matky a sám, ve staré, seprané bundě na svěšených ramenou. , která mu dobře seděla na hrudi, ale z níž daleko trčely paže; měl na sobě potřísněné světle zelené kalhoty, pozměněné z kalhot jeho otce a zastrčené do zelenomodré barvy, se stopami včerejšího zápasu. Ještě dříve jsem si všiml, s jakou zvědavostí se Lidia Mikhailovna dívá na mé boty. Z celé třídy jsem byl jediný, kdo měl na sobě modrozelenou barvu. Až další podzim, když jsem v nich rázně odmítla chodit do školy, moje matka prodala šicí stroj, náš jediný majetek, a koupila mi nepromokavé boty.

"Přesto není potřeba hrát o peníze," řekla Lidia Mikhailovna zamyšleně. - Bez toho bys to nějak zvládl. Můžeme se obejít?

Neodvážil jsem se uvěřit ve své spasení, snadno jsem slíbil:

Mluvil jsem upřímně, ale co můžete dělat, když naši upřímnost nelze svázat provazy.)

Hudba hraje. Přednášející vycházejí.

1 moderátor.

domorodý sibiřský dialekt,

Jako teplá lehká pára

Na rtech, když je mráz pod čtyřicet.

Jako omul, téměř vyhynulý,

Ne, ne, najednou se mihne na cestu

Zapomenutý šplouchnutí v rozhovorech.

2 moderátorka.

domorodý sibiřský dialekt,

Zachránil jsi mě, drahoušku

Ze všech uhlazených projevů

Z hladkých, rovných cihel,

Kde nejsou žádné vyřezávané desky

A zlomyslné holubníky,

Jako nad tebou, moje chýši.

Jako nad tebou, můj osud.

3 moderátorka.

Byl jsem po celém širém světě

Velvyslanec nejen někoho - Sibiř,

I když nejsem vůbec diplomat.

A na konec - v reakci na pomluvy -

Budu sibiřský básník,

A ten, kdo mi v to nevěří,

No nic nechápou.

1 moderátor.

Jak začal spisovatel Rasputin?

2. skupina. Stát se spisovatelem.

1 student.

„Jsem vystudovaný novinář, vystudoval jsem Irkutskou univerzitu. Začal jsem s novinami pro mládež. Ve třetím roce práce jsem byl vyslán připravit esej o dřevorubcích v jednom z okresů Irkutské oblasti. Napsal jsem tuto esej. Ale řekli mi to. Tím, že esej nevyšla, je materiál blíže příběhu. Podnětem k tomu byl tip této redakce vážný postoj k literatuře. Příběh se jmenoval „Zapomněl jsem se zeptat Lyošky“ a byl publikován v naší irkutské antologii „Angara“ v roce 1961,“ říká Rasputin v rozhovoru.

2 student.

Jako novinář napsal Rasputin dvě knihy esejů o lidech moderní Sibiře, jejích staveništích - vodních elektrárnách Bratsk, Sayano-Shushenskaya a silnici Abakan-Taishet.

3 student.

Čtenáři mají vždy zájem nahlédnout do spisovatelovy tvůrčí laboratoře. Rasputin o své práci říká toto: „Začínám tvrdě psát – asi stránku a půl denně. Většinou nevím, co se stane v další kapitole. Postupně se látka vyjasňuje, rýsuje se finále příběhu, už si představuji, jak se k němu dostanu, a pak píšu hodně, často den nestačí. Píšu tužkou, bohužel, velmi malou, a pak musím přepisovat, co jsem napsal sám.“

4 student.

Nyní se hodně mluví o jazyce Rasputinových příběhů. Čtenáři jsou potěšeni jeho svěžestí, obrazností a jedinečností. Valentin Grigorievich jednou řekl: „Neberte to jako neskromnost, ale věřím, že jazyk, kterým píší „vesničtí“ spisovatelé – Astafiev, Belov – se nedá naučit. Tento jazyk patří jim a jejich hrdinům, se kterými dlouho žili a vstřebávali ho. Moje sibiřství je moje terminologie, jazyk, kterým mluví Sibiřané."

5 student

Zde jsou některé z Rasputinových sibiřství.

Spařit - mluvit rychle a energicky

Přehazovat - usmrkat

Blathere - chatovat, mluvit

Špatné počasí - špatné počasí, špatné počasí

Žok - udeřit lehce

Hlyuzda - darebák, podvodník

Pritaika - co se skrývá

Boty - boty

Bojovat - utéct

Přednášející vycházejí.

1 moderátor.

To je teď sen téměř každého

Jsem posedlý stát se šlechticem -

Topí se v archivním bahně,

A jsem hrdý, že pocházím z rolníků!

A jsem hrdý, že naši dědové

Pěstovali obilí a ve dnech války

Šli jsme s mečem k vítězství,

Aniž bych dělal ostudu mé rodné zemi.

2 moderátorka.

Kdo je takový, až to bolí?

Milovali jste svou chrpově modrou zemi?

Nejprve orají pole,

Pak půjdou do nebe.

Chtěl bych chytit ohnivého ptáka,

Aby byl život všude kolem jasnější,

A jede někdo do zahraničí?

Z nich byste nahradil dům svého otce?!

3 moderátorka.

Ne nadarmo v mé duši roste úzkost:

Pole jsou plná plevele.

V Rusku je mnoho šlechticů,

Ale běž najít rolníky.

3. skupina. Věčný a moderní problémy v díle spisovatele.

1 student.

Všechny Rasputinovy ​​knihy pocházejí z lásky k jeho malé vlasti. Není náhodou, že v příběhu „Sbohem Mateře“ se snadno dočtete o osudu spisovatelovy rodné vesnice Atalanka, která spadla do záplavové zóny při stavbě vodní elektrárny Bratsk. Rasputin Matera má ostrov i vesnici stejného jména. Ruští rolníci toto místo obývali tři sta let. Rozhodli se ale postavit na řece výkonnou vodní elektrárnu. Ostrov spadl do záplavové zóny. Celá vesnice musela být přemístěna do nové osady na pravém břehu Angary. Tato vyhlídka ale starým lidem radost neudělala. Duše například babičce Darii krvácela. Ostatně nebyla jediná, kdo vyrostl v Mateře. Toto je vlast jejích předků. A sama Daria se považuje za strážkyni tradic svého lidu.

2 student.

Podobný osud potkal i vesnici Atalanka, s níž bylo spojeno Rasputinovo dětství. Byl přesunut na jiné místo. Spisovatelova matka se přestěhovala do nové Atalanky. Je ale možné přenést starý způsob života na nové místo? Ukázalo se, že ne. Koneckonců to nebyl jen pohyb. Lidé museli změnit řemesla. Umělá moře je připravila o obvyklý způsob života. Nebylo kam zasít chleba. Mnoho nových orných půd bylo nevyhovujících: všude kolem byla převážně hlína. Do země se sypaly tuny hnojiv, ale pomáhaly jen málo. Proto se morálka začala měnit.

3 student.

Po zveřejnění příběhu Rasputin řekl novinářům: „Neměli bychom si dělat iluze - už nebudeme moci vrátit mnoho dobrých tradic. Nyní jde o to, zachovat ty zbývající a neopouštět je se stejnou lehkostí a bezohledností, jako tomu bylo donedávna.“ Téměř veškerá kreativita a všechno sociální aktivita spisovatel.

4 student.

Pro Rasputina není láska k zemi abstraktní pojem. Stojí za ním konkrétní činy: boj o Bajkal, touha zachovat historický vzhled ruských měst a vrátit starobylým centrům země jejich dřívější názvy.

Hudba hraje. Rozsvítí se jasné světlo. Večer končí.


Sekce: Literatura

Účel večera: pokračovat v seznámení s dílem V.G.Rasputina; uvést děti do duchovního světa V. Rasputina, do morálního světa jeho hrdinů, odhalit umělcovo občanské postavení.

Výzdoba:

  • výstava knihy s epigrafem:

„Pokud shromáždíme vůli všech do jedné vůle, přežijeme!
Pokud shromáždíme svědomí všech do jednoho svědomí, přežijeme!
Pokud spojíme lásku všech k Rusku do jedné lásky, přežijeme!"

(V.G. Rasputin)

  • portrét spisovatele;
  • fotografie a diapozitivy
  • videa o Bajkalu

Během vyučování

Hala je rozdělena do několika zón:

  • Životopisec
  • Literární kritik
  • Kritik
  • Konzultant
  • Účinkující
  • Hosté – diváci

Projevy životopisce: Valentin Grigorievich Rasputin (1937) - jeden z uznávaných mistrů „vesnické prózy“, jeden z těch, kteří pokračují v tradicích ruštiny klasická próza, především z hlediska morálních a filozofických problémů. A opět slova samotného spisovatele: „Mé dětství jsem prožil za války a hladových poválečných let. Nebylo to snadné, ale jak nyní chápu, bylo to šťastné. Sotva jsme se naučili chodit, doklopýtali jsme k řece a házeli do ní rybářské pruty, ještě ne dost silné, šli jsme do tajgy, která začínala hned za vesnicí, sbírali lesní plody a houby, od malička jsme nastupovali na loď a samostatně se chopili vesel a veslovali na ostrovy, kde jsme sekali seno, pak jsme šli znovu do lesa - většina našich radostí a našich aktivit byla spojena s řekou a tajgou. To byla ona, řeka známá po celém světě, o které se skládaly legendy a písně.“

Moderátor: V. Rasputin je jedním z galaxie spisovatelů, kteří dokážou znepokojit duše mladých čtenářů, přenášet na ně jejich lidskou, občanskou bolest pro zemi, pro lidi na ní, pro to, co se děje. Abychom porozuměli myšlenkám, pocitům a obavám spisovatele, je důležité vědět o původu jeho života.

Naše vlast, stejně jako naši rodiče, není vyvolená, je nám dána při narození a absorbována během dětství.

Pro každého z nás je to střed Země, bez ohledu na to, zda jde o velké město nebo malou vesnici. Postupem let, jak stárneme a žijeme svůj osud, k tomuto centru přidáváme další a další regiony, můžeme změnit bydliště a přestěhovat se... Ale centrum je stále tam, v naší „malé“ domovině. Nelze to změnit.

„Malá“ vlast nám dává mnohem víc, než jsme schopni si uvědomit. Příroda naší rodné země je navždy vryta do našich duší. Když například prožívám něco jako modlitbu, vidím se na břehu staré Angary, která už neexistuje, poblíž své rodné Atalanky, ostrova naproti a slunce zapadajícího nad druhým břehem. Sám Rasputin si je jistý, že od narození všichni vstřebáváme obrázky naší vlasti.

...Ve svém životě jsem viděl spoustu všelijakých krás, umělých i zázračných, ale také zemřu s tímto obrazem, který je mi milejší a bližší než cokoli jiného. Věřím, že v mém psaní sehrála důležitou roli: jednou, v neoznačenou chvíli, jsem vyšel do Angary a byl jsem ohromen - z krásy, která do mě vstoupila, byl jsem ohromen vědomým a hmotným pocitem své vlasti, který se vynořil z toho.

Poetická odpověď Stanislava Kunjajeva na „Sbohem Mateře“.

Valentin Rasputin

Doma, stejně jako ve vesmíru, je jich nespočet
Oheň a les, kámen a prostor,
Všechno se do toho nevejde, ne proto
Každý z nás má svou Materu,
Vlastní Oka, kde přetrvává chlad
V předzimním dni zahuštěném vlhkostí,
Tam, kde vám písek stále křupe pod nohama
Hrubozrnné a mrazivé...
Sbohem Matero! Být či nebýt
Tobě v budoucím lidském životě -
Nemůžeme se rozhodnout, ale nemůžeme přestat milovat
Tvůj osud je nevyzpytatelný.
Vím, že lidé jsou bezmezní,
Co je v něm, jako v moři, světlo nebo zákal,
Běda, nepočítá se... Nechte se unášet ledem,
Kéž jsou po nás další!
Sbohem, Matero, moje bolest, sbohem,
Je mi líto, že není dost drahých slov,
Vyjádřit vše, co je za hranou
Třpyt se, rozplývající se v modré propasti...

Literární kritik mluví o příběhu „Sbohem Mateře“.

Jaké jsou univerzální lidské problémy v tomto příběhu? (O svědomí, o věčných hodnotách, o vlasti, o smyslu lidský život)

Konzultant:

Smrt Matery je pro mnoho obyvatel vesnice těžkým obdobím. A těžké časy jsou pro člověka obdobím zkoušek. Jak spisovatel zjistí, kdo je kdo?

Prostřednictvím postoje k vlast, do „malé“ vlasti.

A do rodné chýše, i do hrobů! Skrze postoj k rodinným hrobům jak obyvatel, tak úřadů, pro které tyto hroby nic neznamenají.

Je nutné Materu zatopit? Pro koho, pro co se to dělá?

Je to nutné. Vodní elektrárny jsou stavěny ve prospěch lidí. Kvůli stejným matkám a možná tisícům a milionům dalších. Kolik takových Materů je stále bez světla!

Přednášející: V.G. Rasputin. Ruský spisovatel je prorok, občan, učitel a svědomí národa. Musel si položit hlavní otázky: "Kdo za to může?" "Co dělat?" "Kdy přijde ten pravý den?" "Co se to s námi děje?"

Zde jsou vyjádření V. Rasputina

  • Jeho myšlenky, přesvědčení a pocity. O ruském lidu:„Jak rád bych se odvolal na staré morální pravidlo: Nesmím dělat nic špatného, ​​protože jsem Rus. Jednoho dne, doufejme, Rus tato slova povýší na své hlavní životní princip a udělat z nich národního průvodce.“
  • O pravoslaví:„Jsme odtrhováni od víry – nebudeme odtrženi. Duše ruského člověka našla svůj čin a své útočiště v pravoslaví a jen tam ji najdeme pro vykupitelské a zachraňující práce, jen tam se spojíme ve svém dočasném a věčném povolání, a ne v lascivních dobrodružstvích na předměstí přesvědčení a náboženství jiných lidí.
  • O internacionalismu:„Jsem pro internacionalismus, ve kterém se bez zasahování navzájem, ale pouze doplněním budou existovat barvy všech národů. Pojem „nacionalismus“ byl záměrně pomlouván. Nemělo by být posuzováno podle jeho extrémů a pošetilosti, kterým se nelze vyhnout v žádné zdravé myšlence, ale podle svého jádra a morálních a duchovních zásad.“
  • O občanství:„Z nějakého důvodu se vžilo přesvědčení, že občan je určitě rebel, podvratník, nihilista, člověk, který rozbije své splynutí s domácím systémem duše.
    A jestli trhá, nepřijímá, nenávidí - co je to za občana, promiňte?! Pozice charakteristická pro občana by měla mít znaménko plus, nikoli mínus. Musí být kreativní, transformující se k lepšímu, ve své podstatě staví dům a musí mít synovské, a nikoli státní zástupce.“
  • O systému: „Rozhodně bych neupřednostňoval žádný systém – kapitalismus nebo socialismus. Smysl není ve jménech, ne v označeních, mohou být podmíněná, ale v jejich obsahu, v jejich obsahu, v flexibilní kombinaci jejich nejlepších aspektů, v tom, co více odpovídá ekonomické „postavě“ lidí. Rozhodující změna „oblečení“ v takových případech je nebezpečný podnik.
  • O lidských právech:„Nahrazování je vskutku ďábelské: lidská práva se stala upíráním práv lidu a člověk s právy samozřejmě není obyčejný člověk, ale buď pitomec z televize, nebo darebák velikosti Čubajs a Abramovič, kolem kterých se pasou stáda právníků.“ .

Tato prohlášení spisovatele se týkají různých let postsovětského období, počínaje rokem 1991. Spisovatel se již 15 let snaží zasáhnout naše srdce, chce být slyšen.

Ale neslyšíme. Nebo možná všichni potřebujeme naslouchat a číst slova našeho krajana, obyvatele Irkutska, pravého občana své vlasti. Možná se v našich duších něco rozbřeskne a my získáme lidskou paměť a obrátíme své tváře nikoli k momentálnímu shonu všedního dne, ale připomeneme si, že jsme také občany, na kterých závisí osud naší země hodně na nás. možná se něco v našich osudech změní...

Literární kritik:

Příběh „Žijte a pamatuj“ byl napsán v roce 1974 a zrodil se z kontaktu spisovatelových zážitků z dětství s jeho současnými myšlenkami na vesnici válečných let. Bylo to těžké a těžké pro všechny – jak vepředu, tak vzadu. Spisovatel mluví jednoduše a nenuceně o ceně zrady. Zrada, která vyrostla z malých ústupků svědomí, povinnosti, cti. Andrei Guskov, který zničil sám sebe, ničí své nejdražší a nejmilovanější lidi.

Kritik:

Co bylo zavrženíhodné na tom, že se Guskov po těžkém zranění zoufale chtěl alespoň na krátkou chvíli vrátit do vlasti, jen se podívat na svou atamanovku, držet Nastenu na hrudi a promluvit si se starými lidmi?

Konzultant:

Ale probíhala válka a ta si stanovila své vlastní přísné zákony. Spisovatel vůbec nestaví uprchlíka před vojenský soud, naopak vnější okolnosti hrdinovi příběhu dokonce fandí. Nesetkal se s žádnými hlídkami, kontrolami a vybíravými otázkami.

Ale poté, co se Guskov vyhnul soudu, stále neunikl soudu. Tato zkouška může být závažnější. Soud svědomí. Sám se proměnil ve vyděděnce, nezařazený mezi živé ani mezi mrtvými, Andrei Guskov bloudí po svém rodném kraji a postupně ztrácí svůj lidský vzhled.

Guskov tím, že zradil svou vojenskou povinnost, zradil nejen sebe, ale i svou manželku, kterou exkomunikoval z vesnice a lidí.

Rasputinův Guskov není ani tak slaboch, jako spíše sobec. Nastena je naopak celistvá, čistá, nesobecká povaha. A krutá nespravedlnost je v tom, že úžasné vlastnosti hrdinky jsou promarněny, a to za nepodstatným účelem - pro Guskova.

Po darování své vlasti Guskov zradí osobu, která je mu nejblíže.

Nastena se zoufale snaží najít cestu z hloupé slepé uličky a vrhne se do ledových vod Angary. Pro Valentina Rasputina je filozofie odpuštění nepřijatelná.

To je tragická a vysoká morální lekce pro současné i budoucí generace.

Literární kritik:

Příběh V. Rasputina „Ivanova dcera, Ivanova matka“.

Konzultant:

Pokusme se všichni společně odpovědět na otázku: jaká je pravda na posledním Rasputinově příběhu?

Někteří budou hlavní a důležitou vraždu považovat za pomstu za znesvěcení mladé dívky. Ale pokud je to hlavní, proč Rasputin, na rozdíl od mnoha moderních autorů, nepopisuje ani scény násilí, ani scény vraždy? Jiní mají ukázat pravdu o stávající situaci novým pánům života. A přesto, jakkoli bojujeme s otázkou, co je v příběhu hlavní, nemůžeme najít jednoznačnou odpověď - ani jedna odpověď nebude obsahovat plnost spisovatelovy pravdy.

Když si pozorně přečteme příběh, uvidíme, že Tamara Ivanovna se rozhodla pro vlastní spravedlnost až poté, co cítila a uvědomila si, že je schopna přijmout úplatek. Hrdinka si uvědomila, že se nemůžeme spoléhat na naši spravedlnost, že právo je daleko od pravdy. Tamara Ivanovna je osobou, která celým svým životem a rozhodnými činy svědčí o potřebě a příležitosti zůstat člověkem. Autorovo chápání pravdy je pravdou lidu: O Tamaře Ivanovně se ve městě mluví jako o hrdince, „v kolonii se těší autoritě...“

Ivanova dcera, Ivanova matka, má sílu bránit svou pravdu, má sílu vzít neštěstí své dcery do svého srdce, vést svého syna na správnou cestu, a to je její pravda a její velikost.

S glorifikací hrdinky příběhu Tamary Ivanovny nelze souhlasit, výstřel nelze ospravedlnit.

Pokud podle logiky příběhu všechny potíže pocházejí z trhu, z obchodování, z korupce - a na jeho okraji se páchají násilí - a je tam i "spravedlnost" - tak proč chytří a silní vůle matka zachránit svou dceru dříve? Proč jsi mi dovolil odejít ze školy, které jsem nedůvěřoval? Proč vás pustila na trh a nepomohla vám hledat jinou profesi? Matka bojuje o budoucnost – ale proč ji neochránila dříve? Proč nepřemýšlí o tom, jak vzkřísit duši své dcery, ale když jde do vězení, nechá ji samotnou...

Podoba Ivanova syna navíc není úplně přesvědčivá. Ve většině příkladů jde podle mého názoru jednoduchou, snadnou cestou a je nadšený z toho, jak dopadne osud jeho matky Tamary Ivanovny?Podaří se mu utěšit sestru? Pokud pečlivě analyzujete Ivanovo jednání, uvidíte, že nemá vůli k dobru, ale pouze uvažování. A chodí do práce ne do školy, kde je potřeba, ale kde je to příliš těžké, ale volí jednodušší cestu.

Hodiny svědomí a pravdy ukázaly, že mnoho našich studentů našlo drahocenná slova, kterými vyjádřili svůj postoj k dílu V. Rasputina. Svědčí o tom jejich přiznání: „Rasputin je mi drahý a blízký, protože ve svých dílech popisuje lidské city a duchovní vlastnosti, kterých si na lidech opravdu vážím. Vše, co od něj čtu, je prostoupeno láskou k obyčejným lidem s jejich někdy nelehkým osudem“; „Rasputin píše o našem dnešním životě, zkoumá jej z hlubin, probouzí myšlenku, dává práci duši“; „Rasputinův příběh vás nutí přemýšlet nad každým slovem. Píše jednoduše, ale zároveň hluboce a o vážných věcech. Je to vynikající psycholog a umělec. Jasně si představuji obrazy života, které vytvořil, trápím se, trápím se o osudy lidí. Znovu si přečtu jeho příběhy. Jsem si jistý, že objevím něco nového."

Dne 15. 3. 2017 na MKOU “SŠ č. 10” vyučující M. A. Barová v 6. A. Všeruská lekce na toto téma: " LEKCE LÁSKY“ (na základě příběhu V. G. Rasputina „Lekce francouzštiny“) v rámci studia dědictví ruského spisovatele.

Účel lekce:

1. Odhalte komplex vnitřní svět hrdina.

2. Ukažte učitelovu duchovní štědrost a poznamenejte si její roli v chlapcově životě.

3. V procesu analýzy uveďte morální problémy, nadnesený spisovatelem v příběhu.

4. Pomozte dětem objevit v sobě nevyčerpatelné zásoby laskavosti a skutečné krásy.

Na lekci byli pozváni studenti třídy 5A, vedení školy a učitelé.

Formou lekce je lekce – reflexe.

K dosažení cílů lekce byly použity problémové učební technologie a ICT technologie. Při hledání nestandardních způsobů řešení problému byla použita komplexní analýza jednání hrdinů, metoda diskuse byla použita s cílem poskytnout studentům příležitosti k nalezení a upevnění pozitivních životních standardů: pouze dodržováním zákonů laskavosti lze zlo porazit.

Ve všech fázích lekce byla vytvořena atmosféra psychické pohody - takové podmínky ovlivňovaly větší aktivitu studentů.

Emocionálním centrem lekce bylo pochopení myšlenek V. G. Rasputina o lekcích mravní laskavosti.

Cíle a plánované výsledky učení lekce byly dosaženy.

Zpráva o výročních akcích,věnované 80. výročí spisovatele V.G.Rasputinadle MKOU střední škola č. 10

Dne 15. března 2017 slaví ruská veřejnost výročí vynikajícího ruského dramatika, publicisty a veřejného činitele V.G.Rasputina.

V souvislosti s výročím V.G.Rasputina se na SOŠ MKOU č. 10 ve dnech 6. až 15. března konaly akce věnované jeho životu a dílu.

událost

Odpovědný

Třídní hodina"V.G. Rasputin." Vitální a kreativní cesta spisovatel"

Barova M.A., učitelka ruského jazyka a literatury

Uspořádání knižní výstavy věnované dílu V.G. Rasputina na pozvání pracovníků dětské knihovny

od 3. 6. 2017 do 15. 3. 2017

Frolova T.A., školní knihovnice

Lekce laskavosti podle příběhu V. G. Rasputina „Lekce francouzštiny“

Barová M.A. , učitelka ruského jazyka a literatury

Prezentační výstava fotografií „Rodná místa V.G. Rasputina“

Lekce - diskuse o příbězích „Poslední uzávěrka“, „Sbohem Mateře“

Kurnoskina O.N., učitelka ruského jazyka a literatury


V Irkutsku ODB pojmenované po. Mark Sergeev vyprávěl školákům o životě a práci po celém světě slavný spisovatel, klasik ruské literatury, sibiřský prozaik Valentin Grigorievič Rasputin.

Pro středoškoláky škol č. 39 a 46 a pro studenty 7. tříd střední školy č. 11 v Irkutsku proběhly v odd. místní historie a bibliografie Irkutské regionální dětské knihovny. Mark Sergeeva. Všechny akce byly věnovány narozeninám a výročí úmrtí světově proslulého spisovatele, klasika ruské literatury Valentina Grigorieviče Rasputina.

Uplynul rok bez V. G. Rasputina, kterému do narozenin chybělo jen pár hodin. Při hodinách paměti knihovníci seznámili teenagery s biografií slavného prozaika, jehož dětství prožilo v zapadlé sibiřské vesnici, 400 kilometrů od Irkutska. Zápletky děl představitele vesnické prózy, prototypy hrdinů jsou převzaty především z jeho dětských let. Jak poznamenal sám Valentin Grigorievich: „...Spisovatel začíná v dětství od dojmů, kterými je právě tehdy prodchnut. Možná se pak dlouho nezná jako spisovatel a možná se to ani nikdy nedozví, ale duše je zaseta, oplodněna, a je-li k ní nasměrována, je schopna každou chvíli přinést úrodu.“

Beseda se školáky probíhala formou prezentace. Byly na něm fotografie slavného irkutského fotografa Borise Dmitrieva, který zejména ilustroval sbírku esejů Valentina Rasputina „Sibiř, Sibiř...“.

A samozřejmě hlavní věcí, o které se diskutovalo se čtenáři mladší generace, byla spisovatelova láska k rodnému Rusku, Sibiři, jeho boj o zachování čistoty sibiřské perly - jezera Bajkal a řeky Angara, s nimiž život prozaika byla úzce spjata.

Středoškoláci se zájmem naslouchali vyprávění knihovnice. Valentin Rasputin, pocházející z rolnické rodiny, se díky svému talentu a tvrdé práci stal jedním z klasiků ruské literatury. Ve skutečnosti to tak bylo úžasný člověk, skromný a jemný v Každodenní život, neomluvitelný a pevný v obraně základních lidských hodnot. Celý on umělecká díla, publicistika, projevy jsou apelem na lidskou duši. Ne nadarmo je Valentin Grigorievič nazýván svědomím Ruska.

Poté knihovníci pozvali mladé lidi, aby se seznámili s oddělením výstava knihy„Celý život jsem psal lásku k Rusku“, která představuje díla V. G. Rasputina z různých let. Pozornost čtenářů upoutaly zejména jubilejní a dárkové edice autorových knih, sbírky esejů „Země u Bajkalu“ a také povídka „Sbohem Mateře“, kterou ilustroval obyvatel Irkutska, ctěný umělec Ruské federace Sergej Eloyan.

A během literární hodiny „Válečné dětství“ sledovali žáci sedmé třídy úryvky z filmu založeného na povídce V. Rasputina „Lekce francouzštiny“. Během rozhovoru studenti aktivně kladli otázky, diskutovali o jednání hlavního hrdiny a porovnávali poválečný život a vztahy lidí těch let s naší dobou. Po akci kluci dlouho neodcházeli a se zájmem si prohlíželi knihy na výstavě.

Myšlenka na důležitost čtení a sebeobjevování procházela všemi událostmi. úžasný svět prozaik Inspirativně zněl citát irkutské kritičky V. Semenové: „Co znamená pamatovat si spisovatele? To znamená pamatovat si to hlavní, pro co žil – své knihy. Ale nejdřív si je musíš přečíst!"


Kashirtseva Irina Nikolaevna, hlavní knihovník,
Zhuravleva Jekatěrina Leonidovna,hlavní specialista na styk s veřejností
Irkutská regionální dětská knihovna pojmenovaná po. Mark Sergeeva
Foto I. N. Kashirtseva



říct přátelům