Gyvūnų atvaizdai mene. Dailės meistriškumo klasė tema „Gyvūno įvaizdžio kūrimas naudojant grafinę medžiagą“ Formos ir mokymo metodai

💖 Patinka? Pasidalinkite nuoroda su draugais

Dailės pamoka

2 klasėje

B.M.Nemenskio „Rusijos mokyklos“ programa ir mokymo medžiaga

Pamokos tema: Vaizdas ir fantazija. Fantazijos gyvūnas.

Pamokos tikslas:

pristatyti „fantazijos“ sąvoką, pasakiškų paukščių ir fantastinių gyvūnų atvaizdus.

Pamokos tikslai:

Suteikti idėją apie fantazijos vaidmenį mene, menininko kūryboje, apie fantazijos ir realybės ryšį;

Ugdyti gebėjimą lyginti, derinti, analizuoti, rinktis, ugdyti fantaziją ir vaizduotę, savarankiško kūrybinio mąstymo įgūdžius;

Tobulinti darbo su grafinėmis medžiagomis techniką;

Ugdykite meilę gyvūnams, domėjimąsi šia tema.

Pamokos forma: pamoka-susipažinimas su menu.

Integracija: vaizduojamąjį meną, istoriją, aplinkinį pasaulį.

Pamokos tipas: naujų žinių įvedimas ir perdavimas naudojant IKT.

Mokymo formos ir metodai:

Aiškinamasis ir iliustratyvus;

Priekinė ir individuali.

Asmeninis:

žinoti, kad reikia gerbti dekoratyvinius ir dekoratyvinius darbus taikomosios dailės, emocinio-vertybinio požiūrio į savo veiklą, kaip kūrybos pagrindo, reikšmę;

ugdyti fantaziją ir vaizduotę, gebėjimą kurti meninis vaizdas, estetinis meno kūrinių ir mokinių darbų vertinimas.

Kognityvinis:

analizuoti gyvas gyvūnų formas ir gebėjimą kūrybiškai transformuoti tikrojo gyvūnų pasaulio formas į sąlyginai dekoratyvias.

Reguliavimo:

formuoti savarankiško darbo įgūdžius, ugdyti vaizduotę, kūrybiškumą, planuoti laiką, darbą, vertinti ir analizuoti darbo rezultatus.

Komunikacinis: ugdyti kolektyvinės veiklos poreikį, prisidėti prie bendravimo, dialogo, diskusijos patirties kaupimo, determinuoti bendras tikslas ir būdus tai pasiekti, aktyviai dalyvauti darbe poromis, išmokti reikšti ir apginti savo nuomonę.

Tema:

suprasti "kalbą" dekoratyvinis menas, įsisavinti pagrindinius stilizavimo ir formų derinimo metodus, norint gauti naują išgalvotą formą, formuoti smulkius įgūdžius, įgūdžius, formos pojūtį, ritmą.

Įranga:

amatai su pasakiškų paukščių atvaizdais, atvirukai grupiniam darbui, vaikų darbeliai, pristatymas pamokos tema.

Meno medžiagos:

akvareliniai dažai, šepečiai, popierius.

Per užsiėmimus

1. Organizacinis momentas

Mokinių pasirengimo pamokai tikrinimas.

Ačiū, sėsk.

Mūsų pamokos šūkis bus režisieriaus, aktoriaus ir mokytojo Konstantino Stanislavskio žodžiai: „Fantazija, kaip ir vaizduotė, reikalinga menininkui“ (pristatymo medžiaga)

2. Mankšta menininkams

1) Piešimas ore.

Tavo ranka yra teptukas. Ore piešiame gėlę, drugelį, namą.

2) Blitz turnyras.(Prie pristatymo medžiagos: nuotraukos, iliustracijos)

Kaip vadinami menininkai, kurie piešia be teptukų ir dažų?

(Šaltis, ruduo)

Pavadinkite vienintelę piešiančią būtybę Žemėje.

(Žmogus)

Kokia medžiaga piešimui pripildo veidą gėdos?

Jos menininkas „varo į dažus“. Pavadink ją.

Ko, anot menininkų, nesugadinsi aliejumi?

(nuotrauka)

Audinys tapytojo kalba – kas tai?

(drobė, drobė)

3. Žinių atnaujinimas

Ant lentos – gyvūnų nuotraukos, paveikslų reprodukcijos (pristatymo medžiaga),

vaikų piešinių paroda.

Mokytojas: - Kas buvo pavaizduotas paskutinėje dailės pamokoje?

Mokiniai: – Piešėme gimtojo krašto paukščius.

Mokytojas: – Kaip vadinasi menininkai, vaizduojantys gyvūnus?

Mokiniai: – Jie vadinami gyvulistais.

Mokytojas: - Teisingai, bet kaip atsirado šis žodis?

Mokiniai: – Iš lotyniško žodžio „gyvūnas“ – gyvūnas.

Mokytojas: - Kokius gyvūnų menininkus pažįstate?

Studentai: - Vasilijus Vataginas, Jevgenijus Charušinas, Valentinas Serovas.

4. Pokalbis pamokos tema

Mokytojas: - Paskutinėje pamokoje piešėme paukščius, kurie tikrai egzistuoja mus supančiame pasaulyje. Kas yra tikrovė? Realybė yra tai, kas yra aplink mus, kas iš tikrųjų egzistuoja. Tikrasis pasaulis visomis savo apraiškų įvairove yra neįkainojamas sandėlis, iš kurio menininkas semiasi temų savo paveikslams.

Ar mūsų mokykla tikra?

Ar pietūs mokyklos valgykloje yra fantazija?

Serpent-Gorynych, kuris mokosi su mumis klasėje, ar tai realybė? Tai, žinoma, fantazija.

Fantazija yra improvizacija nemokama tema. Fantazuoti reiškia įsivaizduoti, komponuoti, reprezentuoti Fantazija yra svajonė, vaizduotės produktas, padeda sukurti kažką naujo, praturtina žmogų.

Vaizdo meistras piešia ne tik tai, ką mato aplinkui, bet ir tai, ką jam sako fantazija. Bet kurios fantazijos esmė yra gyvenimo tiesa. Juk menininkas sugeba fantazuoti tik remdamasis tuo, ką mato aplinkiniame pasaulyje.

5. Grupinis darbas

Darbo grupėje taisyklių kartojimas.

Kiekviena grupė gauna kortelę. Grupės nariai supažindinami su fantastišku gyvūnu, kad papasakotų apie jį klasei.

Ką įvaizdžio meistras matė?

Kiekviena grupė supažindina klasę su savo informacija. (su pristatymo medžiaga: iliustracijomis)

6. Fizinė minutė

Tikslas: atitraukti vaiką, perjungti jo dėmesį, sumažinti nuovargį, atkurti jėgas ir išmokyti pagrindų Sveikas gyvenimas.

Gražiai piešti

Turime ištiesti pirštus.

Visi kumščiai tvirtai sugniaužti

Ir jie šiek tiek laikėsi.

Jie laikė jį ir atplėšė.

Jie man parodė rankas.

Darykite tai greitai, vaikai.

Dabar atėjo laikas piešti.

7. Darbas su vadovėliu

Mokytojas: - Atsiverskite vadovėlį 62 puslapyje. Šiandien mes susipažinsime su tikru ar pasakišku paukščiu?

Mokiniai: - Su nuostabiu paukščiu.

Mokytojas: – Ar matėte tokį paukštį gamtoje?

Mokiniai: – Nematė.

Mokytojas: - Tai pasakiškas paukštis Sirinas, vienas mėgstamiausių Rusijos meno ir amatų vaizdų. Kadaise legendas apie mielabalsį paukštį Siriną ​​į Rusiją atnešė pirkliai ir keliautojai. Ji buvo apdovanota stipriu balsu, kuris žavėjo žmones, varė iš proto. Paukštis Sirinas iš Rojaus atskrenda kartą per šimtą metų. Žmonės klausėsi saldžių ir viliojančių paukščio giesmių, sekė ją, todėl būtinai ir mirė.

Sakėte, kad tokio paukščio gamtoje nematei, o atskirus elementus, dalis?

Mokiniai: – Tai paukščio ir žmogaus dalys.

Mokytojas: - Menininkas sujungė skirtingas skirtingų vaizdų dalis į vieną visumą. Tam jam padėjo fantazija.

Užduotis: sugalvokite ir pavaizduokite savo fantastišką gyvūną, panašų į gyvūną, paukštį ar žuvį.

8. Dirbkite poromis

Aptarkite su savo partneriu, kokį gyvūną sugalvojote ir nusprendėte pavaizduoti.

9. Studentų kūrybinė praktinė veikla

Saugos ir asmeninės higienos taisyklių kartojimas dažais, teptuku ir vandeniu.

Menininko fantazija yra dosni,

Ji mums pateikia tiek daug staigmenų...

Įsivaizduokite, koks būtų skurdus gyvenimas

Kohl nebūtų joje nematytų stebuklų.

Sukurti! Linkiu sėkmės darbuose.

10. Elektroninė fizinė minutė akims "Bitė"(http://pedsovet.su)

Tikslas: efektyvus dėmesio perjungimas ir akių motorinių raumenų nuovargio pašalinimas.

11. Pamokos santrauka

Kas yra fantazija?

Kas įkvepia „Image Masters“ sukurti fantastiškus vaizdus?

Kokius gyvūnus sugalvojote ir pavaizdavote?

12. Brėžinių eksponavimas ir analizė

13. Namų darbai (diferencijuotas)

Raudona grupė: rasti literatūros kūriniai fantastinių gyvūnų pavyzdžių, atsineškite į klasę knygų.

Mėlyna grupė: iš plastilino suformuokite fantastišką gyvūną ir suteikite jam žodinį eskizą.

Žalioji grupė: Raskite fantastiško gyvūno nuotrauką ar piešinį ir įveskite jo atvaizdą.

14. Emociškai – meninė refleksija

Mokiniams siūlomi du vaizdai – peizažai. Vienas paveikslas persmelktas liūdnos, liūdnos nuotaikos, kitas – džiaugsmingas, linksmas. Mokiniai iš pamokos pasirenka jų nuotaiką atitinkantį peizažą, įdeda žvaigždės magnetuką.



15. Darbo vietos valymas

Naudotos literatūros sąrašas

1. Bushkova L. Yu. vaizduojamieji menai pagal Nemensky B. M. programą „Vaizdinė dailė ir meninė kūryba“: 2 kl. M.: VAKO, 2011 m.

2. Koroteeva E. I. Vaizduojamasis menas. Menas ir tu. 2 klasė: vadovėlis ugdymo įstaigoms / E. I. Koroteeva; red. B. M. Nemenskis. - M.: Švietimas, 2013 m.

3. Nemenskiy B. M. Metodinis vaizduojamojo meno vadovėlių vadovas. 1-4 klasės: vadovas mokytojui / B. M. Nemensky, L. A. Nemenskaya, E. I. Koroteeva. - M.: Švietimas, 2010 m.

4. Svetlova I. E. Vaizduotės ir fantazijos lavinimas. Maskva: Eksmo, 2005 m.

Interneto ištekliai

Savivaldybės biudžetas švietimo įstaiga

vidutinis Bendrojo lavinimo mokyklos Solidarumo kaimas

Lipecko srities Jelets savivaldybės rajonas

Pamokos santrauka

vaizduojamosios dailės 2 klasėje

Tema:« Vaizdas iš atminties ir vaizduotės (gyvūnai).

Vaizduojamų gyvūnų prigimties išraiška “

Parengta ir atlikta

mokytojas

pradinė mokykla

Panteleeva Natalija Ivanovna

2016 m

Klasės tipas: piešimas iš atminties ir vaizdavimas.

Tikslai: tęsti pažintį su animaciniu piešimo žanru;

susidaryti idėją, kaip gyvūnų tapytojas išreiškia žvėries prigimtį per kūno formą, judesį, apie savybės stiprinimą, siekiant didesnio išraiškingumo;

supažindinti vaikus su „statikos“ ir „dinamikos“ sąvokomis;

vystytis Kūrybiniai įgūdžiai, stebėjimas, dėmesys, grafiniai įgūdžiai, smulkioji rankų motorika;

skiepyti meilę gamtai, ugdyti rūpestingą požiūrį į viską, kas gyva; ugdyti meninę kultūrą, vaikų skonį;

formuoti estetinį požiūrį į supantį pasaulį, meninę ir kūrybinę veiklą plėtojant menines žinias, įgūdžius meno srityje;

ugdyti susidomėjimą skaityti kūrinius apie gyvūnus;

stiprinti tarpdisciplininius ryšius.

Planuojami rezultatai:

Tema: sužinoti apie sąvokų „dinamika“ ir „statika“ esmę; susipažinti su gyvūnų menininkų darbais; išmokti piešti gyvūnus perkeliant jų būseną (poilsį ar judėjimą), charakterį, nuotaiką.

Metasubject:

Kognityvinis - išmokti išgauti reikiamą informaciją, plečiant piešimo technikos idėją; rasti sprendimą kūrybinė problema;

Reguliavimo - išmokti atlikti kontrolę lyginant veiksmo metodą ir jo rezultatą su duotu standartu, siekiant aptikti nukrypimus ir skirtumus nuo standarto, atlikti reikiamus papildymus ir koregavimus; išmokti priimti ir išlaikyti mokymosi užduotį, vertinti savo darbą klasėje,

komunikabilus – įvaldys gebėjimą aktyviai bendradarbiauti su mokytoju, klasės draugais, atsakyti į klausimus, daryti išvadas.

Asmeninis: yra motyvuoti mokytis ir kūrybinė veikla orientuota į jautrų ir rūpestingą požiūrį į gyvūnus.

Informacija ir techniniai ištekliai: kompiuteris, projektorius, interaktyvi lenta, pristatymas.

Įranga: Mokytojui: IKT,metodinė lentelė (gyvūno proporcijos ir piešimo seka); nuotraukos, žaislai, suvenyrai vaizduojantys gyvūnus, knygos parodai, albumas, dažai, pieštukas, trintukas.;

studentams- dailės reikmenys tapybai dažais.

Regėjimo diapazonas: susijusios iliustracijos, gyvūnų nuotraukos, dailininkų E. Charušinos, E. Rachevo, Ju. Vasnecovo, A. Diurerio, E. Lanserės, P. Klodto, V. Serovo, V. A. Vatagino, I. S. kūrinių reprodukcijos. Efimova, A.M. Laptevas, vaikų piešiniai.

Per užsiėmimus.

Laiko organizavimas. Psichologinė ir emocinė nuotaika .

Gerbk mokslą, mylėk meną,

Negailėdami imkitės darbo.

Vaikai! Tada kilnius jausmus

Jie tavyje ras kilnią žemę!

Reikiamų žinių atnaujinimas.

Mokytojo veikla.

Piešimo pamokose daug kalbėjome apie vaizduojamojo meno vaidmenį žmogaus gyvenime. Dailė kalba įvairių žanrų kalba: tų, kuriuos jau žinote, ir tų, apie kuriuos dar neteko išmokti.

Prisiminkite, kokias vaizduojamojo meno rūšis žinote.

Studentų veikla.

(Dailieji menai skirstomi į penkis tipus: architektūra, skulptūra, grafika, tapyba, DPI)

Mokytojo veikla.

Kiekviena iš šių penkių meno rūšių skirstoma į žanrus. Tai ryškiausiai pasireiškia tapyboje ir grafikoje.

II . Žinių atnaujinimas.

Kas yra vizualiųjų menų žanrai?

Dailininkai rašo skirtingos nuotraukos. Ant vienų matome gamtą, ant kitų – žmones, treti pasakoja apie kasdieniškiausius, įprasčiausius dalykus. O dabar pagal paveikslų turinį imta skirstyti į žanrus: gamtos vaizdas – peizažas, daiktai – natiurmortas, žmogus – portretas, gyvenimo įvykiai – siužetinis-teminis paveikslas.

(Skamba poeto M. Jasnovo dainos „Apie paveikslus“ įrašas, vaikai žiūri į rodomas reprodukcijas ir bando nustatyti meno žanrą).

Jei matote nuotraukoje

Upė ištraukta

Arba eglė ir baltas šerkšnas,

Arba sodas ar debesys

Arba sniegynas

Arba laukas ar trobelė,

Būtinai nufotografuokite

Jis vadinamas ... (peizažas).

Jei matote nuotraukoje

Kavos puodelis ant stalo

Arba sultys dideliame dekanteryje,

Arba rožė kristale

Arba bronzinė vaza

Arba kriaušė ar pyragas,

Arba visus elementus iš karto,

Žinokite, kad tai... (natiurmortas).

Jei matote, kas nuotraukoje

Kažkas žiūri į mus

Arba princas senu apsiaustu,

Arba kaip alpinistas

Pilotas arba balerina

Arba Kolya, tavo kaimynas,

Būtinai nufotografuokite

Jis vadinamas ... (portretas).

Menininkas gali pavaizduoti viską: miškus ir laukus, medžius ir žoles, miestus ir kaimus, kalnus ir lygumas, vandenynus ir kosmosą... Tai gali būti gyvūnas ir paukštis, gėlė ir saulėta pieva, žmogaus šypsena ir ašaros. asmuo. Tai gali būti sielvartas ir džiaugsmas, drąsa ir bailumas, tiesa ir melas, gėris ir blogis. Tai gali būti žmonių gyvenimas ir daug daugiau.

III. Motyvacija pažintinė veikla. Apsisprendimas veiklai.

Išspręsk mįsles.

Kas mikliai šokinėja ant šakų,

Kas skrenda prie ąžuolų?

Kas slepia riešutus įduboje,

Džiovinti grybai žiemai?

(Voverė)

pamušalu arkliai,

Kaip mokykliniai sąsiuviniai

Dažyti arkliai

Nuo kanopų iki galvos.

(Zebra)

gudrus apgaulė,

raudona galva,

Pūkuota uodega - grožis,

Kas tai? (Lapė)

Pūkuotas, ūsuotas,

minkštos letenos,

Ir nagai aštrūs.

(Katė)

Geraširdė, dalykiška

Viskas uždengta adatomis...

Ar girdi vikrių pėdų trakštelėjimą?

Tai mūsų draugas... (Ežiukas)

Šiltas kailinis žieduose

Dėvi tylų...

(ėriena.)

Kas taip garsiai dainuoja?

Kad saulė teka. (Gaidys)

O kas yra visos mūsų mįslės?

Ar atspėjote, ką šiandien pavaizduosime?

Tačiau kaip vaizduojamajame mene vadinasi žanras, kuriame vaizduojami gyvūnai? (gyvūnų žanras)

Šis žanras egzistuoja tapyboje, grafikoje ir skulptūroje.

Kokie menininkų, vaizduojančių gyvūnus, vardai?

Menininkai, kurie specializuojasi šiame žanre, vadinami gyvūnų tapytojais. Gyvūnų įvaizdis yra seniausia meno tema. Net primityvūs žmonės vaizduojami ant uolų, stumbrų urvų sienų, medžioklės scenų. Visų laikų menininkai piešė, lipdė, dažais piešė gyvūnus. Taip gimė animacinis vaizduojamojo meno žanras.

Gyvūnų meistras – menininkas, gyvūnų įvaizdžio specialistas. Jie piešia paveikslus, lipdo skulptūras apie gyvūnų, paukščių, vabzdžių gyvenimą, iliustruoja knygas apie gamtą.

Menininkas – gyvūnų tapytojas (iš žodžio animal, išvertus iš lotynų kalbos – „gyvūnas“).

Gyvūnų pasaulio įvaizdį galima rasti tapybos, skulptūros, grafikos, dailės ir amatų kūriniuose, iliustracijose mokslinėms ir vaikų knygoms. Knygų grafikoje, iliustracijose pasakoms, pasakėčioms, alegoriniams ir satyriniams kūriniams gyvūnas dažnai yra " humanizuoti“, tai yra bruožai, žmogui būdingi veiksmai ir išgyvenimai, gyvūnai aprengiami kostiumais.

Pavyzdžiui, E. Rachevo ir Ju. Vasnecovo piešiniai. Didžiausias piešimo meistras A. Diureris mėgo vaizduoti arklius, kiškius ir kitus gyvūnus. Jo darbai išsiskiria tikrovišku tikslumu ir plastine išraiškingumu. Rusijos mene ryškūs gyvūnų pavyzdžiai buvo sukurti tokių garsių menininkų. Kaip ir E. Lansere, P. Klodtas, V. Serovas. Rusijos skulptoriai išgarsėjo išraiškingai ir tiksliai vaizduodami liūtus, lokius, šunis, kates, arklius ir karves. Pavyzdžiui, nuostabios jojimo P. K. Klodto statulos (Skaidrių demonstracija).

Gyvūnai piešia piešinius apie gyvūnų, paukščių, vabzdžių, žuvų gyvenimą, iliustruoja knygas apie gamtą. Gyvūnininkas turi būti ypač pastabus, išsiskiriantis kantrybe ir gera regėjimo atmintimi. Jis taip pat turi puikiai išmanyti įpročius, charakterį, gyvenimo būdą, išvaizda vaizduojami gyvūnai ir jų „modelių“ buveinė. Ir, svarbiausia, mylėkite juos. Ir mums tai padeda – Image Master. Pažintis su gyvūnų menininkais.

Pažvelkime į nuotraukas ir paveikslų reprodukcijas. Mokytojo regėjimo diapazono analizė ir apibendrinimas. Žymių Rusijos menininkų – gyvūnų tapytojų V.A.Vatagino, I.S. Efimova, E.I. Charušina, A.M. Laptevas ir kiti pasižymi pažintinio gyvūnų pasaulio suvokimo deriniu su ryškia vaizdine charakteristika. Pavyzdžiui, iliustracijose E.I. Charushin, gyvūnų pasaulis atskleidžiamas ryškiais vaizdais, su didele šiluma ir meile. Jis turi savo formos, spalvos ir tekstūros perteikimo metodus.

Kiek knygų parašyta apie gamtą! O kiek rašytojų paėmė pieštuką, kad pavaizduotų savo herojus: lokius, vilkus ir kitus gyvus padarus! Tačiau Jevgenijaus Ivanovičiaus Charušino knygų vis tiek neįmanoma neatpažinti: jos atpažįstamos, originalios.
Charušinas – menininkas išsiskiria nuoširdumu, jausmų šiluma, žmogiškumu. Charušinsky gyvūnai visada yra labai liečiantys, emocingi.Jo personažai yra realistiški ir pasakiški vienu metu. Jis siekia glaustomis priemonėmis išreikšti kiekvieno gyvūno charakterį, perteikti bendravimo su gyvaisiais džiaugsmą. Kas E. Charušinas mėgsta piešti? Labiausiai jam patinka vaizduoti jaunus gyvūnų jauniklius, paliečiančius savo bejėgiškumu ir įdomius, nes suaugęs žvėris jau atspėjamas. Jo piešti kiškiai, oleškiai, vilkų jaunikliai, jaunikliai, lūšys sukelia švelnumo jausmą. Jie yra visiškai gyvi, šie Charušinų gyvūnai. Po pūkuota gyvūno oda jaučiame gyvą mėsą, plakančią keturkojo širdį, jaučiame jo šilumą.
Charušinas geba glaustomis priemonėmis išreikšti kiekvieno gyvūno charakterį, jo „psichologiją“, besišypsančiame tigro jauniklyje atpažįstame plėšrūną, matome kiškio nesaugumą, gaidžio gailestingumą.

Kodėl jis mėgsta stambius planus? Vaizduodamas savo personažus menininkas dažnai griebiasi dideli planai kad skaitytojas galėtų juos pamatyti charakterio bruožai, nes menininkas savo herojų piešia kuo teisingiau biologijos požiūriu. Jevgenijus Ivanovičius negalėjo pakęsti prastai nupieštų gyvūnų. Ką daro herojai – gyvūnai?

Paprastai tai nėra gyvūnai – lapė, vilkas, tigras, pelėda, žąsis, elnias, šuo, katė. Tai yra jų individualizuoti vaizdai. Menininkas parodo savo herojus tomis akimirkomis, kai ypač ryškiai atsiskleidžia jų charakteriai. Jam patinka juos rodyti veiksme: elniai greitai lekia, mažas lokys lipa ant kelmo, Tyupo kačiukas ruošiasi pulti... Su neišsenkančia energija Charušinas iliustruoja S.Ya darbus. Marshakas, K.I. Čukovskis, V.V. Bianchi, M.M. Prišvinas, D.N. Mamin-Sibiryak, G.Ya. Snegirevas - rašytojai-medžiotojai, miško žinovai, aistringi gamtos mylėtojai.
Charušinas yra rašytojas.

Charušinas taip gerai tyrinėjo gyvūnus, kad. Kurdamas savo piešinius, jis lengvai pasiekė formos ar proporcijų perdavimo tikslumą. Kiekviena iliustracija nepanaši į kitą, kiekviena turi savo išraiškingą vaizdą – tam tikrą personažą tam tikroje būsenoje. Herojai E.I. Charušina Malonus, žavus. Jie lengvai patenka į pasakų pasaulį. Menininkė mėgo vaizduoti gyvūnų jauniklius – pūkuotus. Minkštas ir dar gana bejėgis.

Charušinas sukūrė savo iliustravimo metodą – grynai vaizdingą. Jis piešia nepaprastai meistriškai, nekontūriškai arba, galima sakyti, antikontūriškai, su dėmėmis ir potėpiais. Gyvūną galima pavaizduoti tiesiog kaip „apšiurusią“ dėmę, tačiau joje jaučiamas pozos budrumas, būdingas judesys ir tekstūros ypatumas – ilgų ir kietų plaukų elastingumas, pakeltas ant galo kartu su plauku. pūkuotas storo pavilnio švelnumas.Pagrindiniu dalyku menininkas laikė įvaizdžio kūrimą, „o jei ne vaizdas, tai nėra ką vaizduoti, ir lieka kitas darbo procesas - kaip rankdarbiai; tai kelias, kylantis iš mechaninių įgūdžių.

IV. Pažintinės veiklos organizavimas.

Didaktinis žaidimas"Nuotaika".

Kiekvienas žmogus turi skirtingą nuotaiką. Mokytojas įvardija situaciją ir prašo vaikų parodyti, kokius jausmus jie patirs tam tikrais atvejais...

Mokytojo eilėraščio skaitymas. Skaitydami vaikai parodo jame pasakytus jausmus:

Gyvūnai turi jausmus

Žuvyse, paukščiuose ir žmonėse.

Įtakoja, be jokios abejonės

Visi esame nusiteikę.

Kas linksminasi?

Kas liūdna?

Kas išsigando?

Kas pyksta?

Išsklaido visas abejones

Nuotaikos ABC.

Tu žinai. Kad kiekvienas gyvūnas turi savo charakterį?

Gyvūnai, kaip ir žmonės, yra drąsūs ir bailūs, geri ir blogi. Vaizdo meistras stengiasi perteikti jų charakterį ir nuotaiką.

Kas padeda įvaizdžio meistrui?

Žvėries prigimtis išreiškiama kūno judesiu ir forma – greitas ir lankstus arba stambus ir nerangus (pantera ir krokodilas, lokys), grakštus ar galingas; per kūno proporcijas: didelė galva, ilgos kojos arba trumpos letenos, išlenkta nugara. Didelės ar mažos akys; per išraiškingas detales: gauruotą ar lygų kailį, per ausų formą, nagus, ūsus, akių blizgesį. Menininkas nelengvai kopijuoja, emociškai sustiprina tai, ką išreiškia personažas. Padaro matomą tai, ką suprato, pajuto. Todėl menininkas yra dėmesingas savo jausmams.

Apsvarstykite menininkų darbus. Gyvūnų pasaulis yra didingas ir išdidus. Viename piešinyje dailininkas V. Vataginas sukūrė griežtą ir grėsmingą žvėries atvaizdą, o kitame – liūdną. Šiame piešinyje, didžiulės panteros atvaizde, menininkas sugebėjo išreikšti savo požiūrį: jis žavisi jos jėga, galingu kūnu ir ryžtingu charakteriu.

Ir šiame piešinyje menininkas pavaizdavo begemotą lėtą ir nerangų. Jam pavyko nupiešti gyvūną liūdną ir liūdną. Linksmos neramios beždžionės turi skirtingą nuotaiką. Šis (nuotraukoje) kažkuo nustebęs, beždžionė labai liūdna. Ji mąstanti ir rami. O ši (paveikslėlyje) beždžionė, atvirkščiai, linksma, judri. Viskas, kas su mumis nutinka, sukelia mumyse įvairias emocijas. Dėl mūsų gestų ir veido išraiškų mūsų jausmai suprantami be žodžių. Skirtingų charakterių personažai turės skirtingas reakcijas.

Džiaugsmas. Jei jūsų personažas nuoširdžiai juokiasi ar džiaugiasi, jis atsitiesia ir ištiesia pečius. Veide atsiranda šypsena, o akys, priešingai, gali virsti plyšiais, ypač jei jūsų personažas turi putlius skruostus.

Verksmas, liūdesys. Liūdna, kai savo herojui reikia suteikti tokią išraišką, bet tai turi būti padaryta teisingai. Ašaros trykšta, o rankos (letenėlės) pačios siekia veidą (snukį), kad nuvalytų lašus nuo šlapių skruostų.

Pyktis, blogis. Jei jūsų herojus yra įsiutęs, jis piktas, tuomet turite jį nupiešti susiraukusį ir susiraukusį. Jis grėsmingai palinko į priekį, sugniaužė kumščius, o visa jo išvaizda byloja apie pasirengimą ryžtingiems veiksmams.

Nuostaba. Nustebusio veikėjo veido išraiškos nesupainiosi su niekuo kitu. Jūsų herojaus akys turi būti plačiai atmerktos, vyzdžiai pritraukti prie nosies, antakiai pakelti aukštai. Burna atvira. Net ausys išreiškia nuostabą.

Mūsų pokalbyje negalima nepaminėti gyvūnų vaizdavimo būdų. Kokius darbo būdus žinote?

Galite pavaizduoti linijų ir dėmių pagalba. Nepaisant to, kad linija ir dėmė yra tokios skirtingos sąvokos, jos yra glaudžiai susijusios.

Prisiminkite, ką mums rodo linijos storis. Storos linijos rodo, kad objektas sunkus, tankus. Plonas, priešingai, rodo jo trapumą. Linija, kuri keičia storį, rodo objekto charakterio sudėtingumą, neįprastą plastiškumą. Stumdami liniją išilgai gyvūno silueto, ją pertraukdami ar įtempdami, padidindami storį ar padidindami ryškumą, galite nupiešti gyvūną bet kokioje būsenoje. Yra dvi būsenos: statinė ir dinaminė.

Statinė yra ramybės būsena, kai gyvūno raumenys yra atsipalaidavę – jis arba miega, arba ilsisi. Tokios būklės gyvūnas nupieštas minkštomis, suglebusiomis tokio paties storio linijomis, visiškai neturinčiomis ryškumo.

Gyvatė susirangiusi, snūduriuojanti nuleidusi ausis ir uodegą, šuo – visa tai statiška. Kitas dalykas – dinamika. Tai budrumo klausymosi būsena, šuolio ar tiesiog tolygaus bėgimo momentas. Tokiu atveju, keisdami pieštuko kietumą, spaudimą ant linijos, keisdami jos charakterį, lenkimą, aštrumą, galite piešti judantį gyvūną, bandyti perteikti nerimą, jaudulį, greitumą, jėgą.

Linija, jos turtingos savybės padės perteikti judesį. Svarbiausia, nepamirškite apie linijos spaudimą ir charakterį. Ir jei tai nepadeda pirmą kartą, nenusiminkite.

Pieškite vėl ir vėl, ir jums tikrai pavyks.

Atminkite, kad linija yra atsakinga už plastiškumą, judėjimą, charakterį. Dėmė – tonui, tekstūrai, siluetui, apimtims. O kai tu ir aš deriname liniją ir tašką, savo piešinį padarysite turtingesnį, išraiškingesnį ir praplečiate savo galimybes.

Pažvelkime į nuotraukas ir paveikslų reprodukcijas.

Naminiai gyvūnai prisiriša prie šeimininko, jį myli.

Kas turi augintinių?

Kas turi namuose katę?

Kaip gyvena benamiai gyvūnai? Ką jie valgo?

Katė gali būti meili ir maloni. Bet jei jos kačiukams gresia pavojus, atrodo, kad ji visa savo išvaizda sako: „Nesiartink, saugokis! Katės yra judrios būtybės. Nelengva juos pavaizduoti judančius, nes jie greitai juda ir užima pačias neįtikėtiniausias pozas.

Katė yra graži, elegantiška, stebėtinai protinga būtybė, ryški, švelni ir atsidavusi žmogui. Katė greitai pripranta prie namų ir tampa miela ir artima drauge. Tačiau verta žinoti, kad tik tinkamai auklėta katė nesukelia nemalonių rūpesčių šeimininkui, o sunkiomis gyvenimo akimirkomis padės numalšinti nervinę įtampą, numalšinti stresą, atitraukti nuo liūdnų minčių ir kasdienių rūpesčių.

Mokytojo eilėraščio skaitymas.

Kitty.

Sode radau kačiuką.

Jis miaukė plonas - plonas,

Jis miaukavo ir drebėjo.

Galbūt jis buvo sumuštas

Arba pamiršo juos įleisti į namus,

O gal jis pabėgo?

Parsivežiau jį namo

Pilnai maitinamas...

Netrukus tapo mano kačiukas

Žvilgsnis paprastas!

Vilna kaip aksomas

Uodega - vamzdis ...

Koks jis geras!

E. Blaginina

Kokias knygas, filmus, animacinius filmus apie gyvūnus žiūrėjote, kokių autorių knygas skaitėte?

Ar žinote, kad daugelis gyvūnų, kuriuos vaizduoja gyvūnų menininkai ir fotografai, dingo nuo Žemės paviršiaus? Ir kai kurios gyvūnų rūšys yra ant išnykimo ribos. Taip atsirado Raudonoji knyga.

v.Kūrybinė praktinė veikla.

Pavaizduokite gyvūną, parodydami jo charakterį ir nuotaiką: linksmą, veržlų, grėsmingą, bailų (galite naudoti pasakiškų gyvūnų atvaizdus).

Pagrindiniai menininko – gyvūnų tapytojo apie gyvūno atvaizdą darbo etapai:

1. Pagrindinių formų, kūno dalių analizė.

2. Plastiškumo išgryninimas, būdingi judesiai.

3. Supažindinimas su judėjimo elgesiu ir metodais.

4.Išvaizdos ypatybės (oda, kailis, plunksnos, žvynai ir kt.).

5. Aplinkos tyrimas.

Darbo etapai:

Mes apibrėžiame kompoziciją.

Piešinio kompozicija – tai simbolių ir daiktų išdėstymas ant popieriaus lapo.

Jei bandysite pavaizduoti daug įvykių vienu metu viename lape, gali kilti painiavos. Pasirinkite bet kurį gyvūną. Tai bus jūsų piešinio tema.

Siužetas jums pasakys, kaip išdėstyti popieriaus lapą: horizontaliai arba vertikaliai. Dabar nustatykite pagrindinį dalyką savo piešinyje ir padėkite šį pagrindinį dalyką lapo viduryje, pieštuku lengvai nubrėždami kontūrus. Norėdami tai padaryti, pirmiausia turite lengvai paliesti pieštuką, kad nubrėžtumėte būsimo piešinio ribas, nustatydami jo aukštį ir plotį. Kai patikrinsite visas proporcijas ir pataisysite detales, galite pradėti galutinį piešinį.

Pirmiausia pagalvokite apie personažo proporcijas ir įsivaizduokite, kaip jis judės. Nubrėžkite skeleto ir tūrio kontūrus. Prisiminti! Judant gali keistis kūno ir jo dalių forma: susitraukti, išsitempti. Kūnas gali keisti formą, bet visada išlaikyti apimtį.

Patirties mokytojo demonstravimas. Jei paimsite plastilino rutulį ir išlyginsite jį į pyragą, tada plastilino tūris nepasikeis, o pasikeis tik forma. Nustačius objekto vietą ir nubrėžus jo kontūrus, reikia surasti pagrindines objekto dalis ir jas išdėstyti, atskleidžiant jo formą. Darbo metu neturėtumėte sutelkti dėmesio į pieštuko galiuką, nubrėžtas linijas, o sutelkti dėmesį į visą pavaizduotą formą kaip visumą.

Išryškinus nubrėžtas formas ir atsiskleidžiant atskiroms detalėms bei smulkioms detalėms, piešinyje būtina pabrėžti būdingus bruožus, suteikiančius jam išraiškingumo.

2) Lengvais potėpiais nubrėžiame paveikslo ribas, nustatome galvos, kaklo, liemens ir uodegos matmenis, pradinis bendros formos eskizas prasideda nuo liemens, kaip didžiausios dalies. Naminė katė yra tipiškas kačių šeimos narys. Jis turi pailgą liemenį ir žemas kojas. Plati, trumpa galva sodinama ant trumpo kaklo. Uodega vidutinio ilgio, plaukų linija tolygiai dengia kūną, kailis trumpas ir lygus.

3) Tęsiame formų tobulinimą,Dirbame su šviesa ir šešėliu, pradedant nuo tamsiausių vietų. - Darbo reikalavimai:

1) anatomiškai teisinga;

2) pagarba proporcijoms;

3) judesių perdavimas;

4) smulkių detalių piešimas (kailis, akys ir kt.);

5) bendras išsamumas, išraiškingumas;

6) vykdymo tikslumas.

Bet koks objektas gali atgyti po jūsų pieštukais. Ir ne tik gyventi. Jūsų piešinių veikėjai turi jausti ir veikti. Pasakų personažai, daiktai ir gyvūnai gali atrodyti kaip žmonės, dėvėti drabužius ir net judėti kaip žmonės. Tačiau autentiškumas yra toks pat svarbus kaip kūrybiškumas. Pavyzdžiui, briedis turi būti nupieštas taip, kad jis neatrodytų kaip šuo su ragais. Linkiu, kad kiekviename kuriamame kūrinyje matytum savo asmenybę, atspindėtum geriausias sielos puses.

VI. Fizkultminutka.

Aš piešiu.

Nupiešiu juostelę, Razai! Žingsnis! Ir tada vėl

Ir tada kitą. Du! Žingsnis! Aš einu piešti!

Vedu teptuką tiksliai – pailsėsiu – kaip aš L. Gerasimova

Piešiu kopėčias. Truputį,

VII. Individualus darbas su studentais.

VIII. Atspindysmokymosi veikla.

1) Kantrybė suteikia įgūdžių.

2) Tai sėkmė.

3) Neskubėkite, bet būkite kantrūs.

4) Aplaidus žmogus darbą atlieka du kartus.

5) Tušinukas rašo, bet protas veda.

6) Norėjo – padarė.

Kas buvo įdomiausia pamokoje?

Sunkiausia?

Svarbiausias?

Ar tau reikėjo mūsų pamokos? Kodėl?

IX. Apibendrinant pamoką. Ekspresas – paroda

Įprastų klaidų analizė.

Atliktų darbų įvertinimas.

Ką naujo išmokote pamokoje?

Galutinis žodis mokytojai.

Pažiūrėkite, vaikinai, kokiais skirtingais ir įdomiais gyvūnais jūs pasirodėte. Kiek jūsų klasėje – tiek įvairių gyvūnų vizijų. Savo darbuose pavyko išreikšti asmeninį požiūrį į vaizduojamą. Ekspresyvios kompozicijos, originalūs požiūriai suteikė originalumo Jūsų darbams, Jūsų darbams.

Jūsų darbai rodo, kad šiandien žengėte pirmuosius žingsnius įvaldydami gyvūno vaizdavimo techniką. Ir nors ne viskas iš karto pasirodė gana aiškiai ir proporcingai, tačiau tik bandydami, nuolat piešdami bet kokius gyvūnus, galite išmokti teisingai juos pavaizduoti, pasiekiant panašumų.

Labai džiaugiuosi, kad visi įvaldė išraiškingus gyvūnų vaizdavimo bruožus.

x.Namų darbai:

Stebėkite augintinių elgesį, grožėkitės jų kūno ir judesių plastiškumu.

Parašykite trumpą istoriją apie šį gyvūną.

Raskite gyvūnų atvaizdus knygose ir pagalvokite apie žvėries prigimtį ir kokią nuotaiką pavaizdavo menininkas.

Naudotos literatūros sąrašas:

1.Koroteeva E.I. Vaizduojamasis menas: vadovėlis 2 klasei. - M.: „Švietimas". 2015 - 144 p.

2. Nemensky B.M., Nemenskaya L.A., Koroteeva E.I. Dailės pamokos. 1–4 klasės: „Pourochnye“ plėtra – 2 leidimas. - M.: - 2015 - 240 m.

3. Marshak S. Vaikai narve. E. Charušino piešiniai.Antrasis leidimas. L., Detgiz, 1936. 20 p.

4. E. Blaginina. Poezija.-Leidykla „Strekoza-Press“. 2012-20 p.5.N. Sladkova. 5. Pasakojimai apie gyvūnus.- Leidykla „Samovar“. 2013- 118 p.

Naudota medžiaga ir interneto šaltiniai:

Muzikos linija:

1. Fragmentas iš fantazijos C. Saint-Saens instrumentiniam ansambliui „Gyvūnų karnavalas“, muzikos fragmentas instrumentiniam ansambliui programai „Gyvūnų pasaulyje“.

2. Daina G. Gladkovas, M. Jasnovas "Apie paveikslus"

3. http://muzikabesplatno.ru/muzikabesplatno/%D0%B3%D1%80.%20%D0%9A%D1%83%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%83%D0%B7% D0%B0%20%D0%B8%20%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B9%20%D0%93% D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2%20(%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%85%D0%B8%20%D0 %9C.%20%D0%AF%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0)

VALSTYBINĖ UGDYMO ĮSTAIGA

"VIDURINĖ MOKYKLA Nr. 84, MINSKAS"

Pamoka „Pasakinis gyvūno vaizdas“

Šved Tatjana Vasiljevna

Data: 2019-04-24

Minskas, 2019 m

Pamoka „Pasakinis gyvūno vaizdas“

Tikslas: mokinių bendros idėjos apie gyvūno įvaizdžio reikšmę meninėje kultūroje formavimas.

Užduotys:

Atnaujinkite mokinių idėjas apie gyvūno atvaizdo panaudojimą skirtingos sritys žmogaus veikla;

Atskleisti ir charakterizuoti pasakos gyvūno įvaizdžio, heraldikos simbolikos ypatumus;

Tobulinti gebėjimą išreikšti gyvūnų stebėjimų rezultatus meninėje ir kūrybinėje veikloje;

Lavinti asociatyvinį-vaizdinį mąstymą;

Didinkite susidomėjimą gyvūno įvaizdžio įkūnijimu meninėje ir kūrybinėje veikloje

Užsiėmimų metu:

    Laiko organizavimas.

    Įvadas.

    Medžiagos kartojimas. (Kaip menininkai vaizduoja gyvūnus?)

    1-3 užduočių atlikimas

    Fizkultminutka. Akių įkroviklis.

    4-7 užduočių atlikimas

    Apibendrinant pamoką. Atspindys.

Mokytojas: Vaikinai, prisiminkime, kaip menininkai gali pavaizduoti gyvūnus?

Tiesa, šiuos gyvūnus galime stebėti savo gyvenime realiame pasaulyje. Tačiau yra ir fantazijų pasaulis, pasakų pasaulis. Ir šiandien mes kalbėsime su jumis apie pasakišką gyvūnų įvaizdį.

1 pratimas

Mokytojas:Žmogus gyvūnus pradėjo vaizduoti senovėje. Štai piešiniai, kurie buvo išsaugoti Lasko oloje O Prancūzijoje.

Mokytojas: Kodėl manote senovės žmogus sukūrė laukinių gyvūnų atvaizdus?

2 užduotis

Mokytojas: Olandų menininko Jano Brueghelio paveiksle pavaizduotas Edeno sodas. Kas čia realaus? Kas yra fantastiška? Kaip manote, kodėl menininkas tiesą „sumaišė“ su fantastika?

3 užduotis

Mokytojas: Dabar pasiklausykime istorijos anglų rašytojas Rudyardo Kiplingo „Katė, kuri vaikščiojo pati“

Mokytojas:Įvardykite laukinių gyvūnų prijaukinimo seką: iš pradžių ..., vėliau ..., dar vėliau ...

Fizminutka. Akių įkroviklis.

4 užduotis

Mokytojas: Olandų menininkas Paulus Potter išreiškė susižavėjimą tikru draugu. Pasirinkite iš siūlomo kiekvienos nuotraukos savybių sąrašo. (Įtemptas, liesantis, kilnus, stiprus, švelnus, gražus, silpnas, lieknas, atkaklus ir pridėkite savo.)


5 užduotis

Mokytojas: Prancūzų kompozitorius Camille'as Saint-Saensas sugalvojo komišką zoologinę fantaziją „Gyvūnų karnavalas“, susidedantis iš kelių muzikinių miniatiūrų. Juos atlieka instrumentų ansamblis, kurį sudaro: du fortepijonai, stygos (smuikas, altas, violončelė, kontrabosas), pučiamieji instrumentai (klarnetas, fleita, pikolo fleita), mušamieji (ksilofonas), stiklinė armonika.

Mokytojas: Pasiklausykime zoologinės fantazijos „Gyvūnų karnavalas“. Nustatykite, kokią nuotaiką ir kokį karnavalo įvykį kompozitorius perteikia kiekvienoje muzikinės miniatiūros dalyje, naudodamas skirtingas muzikos instrumentai.

6 užduotis

Mokytojas: Baltarusiai nuo seno puošia savo namus gyvūnų atvaizdais. Buvo tikima, kad jie užkerta kelią bėdoms ir padėjo sukurti taiką bei gerovę.


Mokytojas: Iš kokių natūralių medžiagų pagamintos šios figūrėlės?

7 užduotis

Mokytojas: Šiuolaikiniai meistrai taip pat įkūnyti tikrų ir pasakiškų gyvūnų atvaizdus daiktuose, kurie puošia kasdienį gyvenimą.


Mokytojas: Iš kokių medžiagų pagamintos šios figūrėlės? Kokio tipo menas jie yra?

Mokytojas: Menininką ypač domina gyvūnų atvaizdai.
Galbūt taip yra dėl to, kad žmogus, stebintis gyvūnų įpročius ir prigimtį, lygina juos su žmogaus įpročiais ir charakteriu?

Atspindys.

    Vaikinai, ko išmokote šiandien pamokoje?

    Su kokiu gyvūnu lygini save? Kokie charakterio bruožai jus sieja?

Mokytojas: Labai ačiū už pamoką vaikinai. Man buvo labai įdomu su jumis dirbti.

MENAS

7 KLASĖ

PAMOKA Nr. _________ DATA _______

SUBJEKTAS. GYVŪNŲ ŽANRAS DAILĖSE

Tikslas:

    Išplėskite savo žinias apie gyvūnų žanrą. Susipažinkite su gyvūnų menininkais.

    Pagerinkite savo gyvūnų piešimo įgūdžius.

    Ugdymas: kūrybiškumas, vizualinė atmintis, dėmesys ir stebėjimas, fantazija.

    Auklėjimas atsargus požiūris gamtai ir mažesniems broliams; tikslumas darbe.

Įranga: eilėraščiai, iliustracijos, vaikų ir mokytojų piešiniai, multimedijos pristatymas ( 1 priedas), žodžiai-terminai, foninė muzika.

Pamokos tipas:

    Kombinuota pamoka

Formos: frontalinis, grupinis, individualus.

Mokymosi principai:

    Mokslinis

    matomumas

    Pasekmė

    Prieinamumas

    Veikla

    Nepriklausomybė

    Būtinų sanitarinių ir higienos sąlygų sukūrimas

UŽSIĖMIMŲ LAIKOTARPIU

1. Organizacinė dalis.

Vaikinai! Patikrinkite, ar viską paruošėte darbui. Pradėkime pamoką.

2. Įvadas į pamokos temą.

Pamoką pradėkime nuo eilėraščio (skaito mokinys):

Pusę dienos piešiau gražų arklį.
Ir visi mane gyrė už piešinį.
Pirmiausia mama pasakė man žodį:
„Nuostabu, Mišenka, išėjo avis“.
Bet su tuo pačiu piešiniu nuėjau pas tėtį.
Ir tėtis man pasakė: "Puikus ožys!".
Tada mažoji sesuo pagyrė:
"Jūs sukūrėte labai gerą kačiuką".
Ir mano vyresnysis brolis mane gyrė
Jis žiovojo ir pasakė: „Neblogas krokodilas“.

Vaikinai, įvardinkite žanrą, kuriame dirbo Misha. (atsako vaikinai)

Šiandien mūsų pamoka skirta šiam žanrui. Sužinosite, kaip teisingai pavaizduoti gyvūnus, kas yra gyvūnų menininkai, kaip vystėsi animalistinis žanras. Ir kodėl toks keistas vardas, reiškiantis... (vaikinų atsakymai)

Teisingai. Keliausime su Jumis į praeitį, dabartį ir ateitį, pamatysime, kaip atrodė senovės gyvūnai, susipažinsime su mūsų žemėje gyvenančiais gyvūnais ir svajosime apie mūsų fantazijose egzistuojančius gyvūnus.

3. Teorinė dalis.

Pasakojimas apie animalistikos raidos istoriją, apie gyvūnų menininkus.

Visų laikų menininkai piešė, lipdė, dažais piešė gyvūnus. Gyvūnų įvaizdis yra seniausia meno tema. Būtent jis daugiausia dėmesio skyrė pirmiesiems menininkams. Gyvūnų atvaizdai buvo rasti ant urvų sienų, piešiniuose ir freskose ant pastatų sienų bei senovės skulptūroje. (2, 3 skaidrės).

Pateikime teisingą žanro apibrėžimą. Šis žanras egzistuoja tapyboje, grafikoje ir skulptūroje. Gyvūnų menininkai vadinami gyvulistai. (4 skaidrė).

Gyvūnus vaizdavo daugelis menininkų, o kai kurie visą savo darbą skyrė šiam žanrui.

Susipažinkime su jais geriau. Vasilijus Vataginas(sako studentas) Jevgenijus Charušinas(sako studentas). (5–12 skaidrės).

Serovo piešiniai. (13–14 skaidrės).

Jei lygintume Vatagino ir Charušino piešinius, tai pirmame – suaugusių gyvūnų su charakteriu atvaizdas, o Charušinas – žavingi švelnūs gyvūnai, kuriuos norisi paglostyti.

Tačiau yra ir kitų menininkų, kurie vaizdavo gyvūnus. Patikrinkite jų darbą. (15–22 skaidrės).

4. Gyvūnų vaizdavimo algoritmas. Atlikti pratimą „Piešiame gyvūną“

Piešti gyvūnus nėra taip paprasta, jie nepozuos. Gyvūnininkas turi stropiai stebėti ir studijuoti jų įpročius ir charakterį.

Kas būdinga gyvūnų kūno sandarai.

Horizontali kūno padėtis, 4 galūnės, kaklas, galva, uodega. Tačiau yra ir skirtumų (kas?).

Žiūrėkite gyvūno eskizą. Jie prasideda nuo bendros kūno formos – tai didžiausia jo dalis. Galūnės. Iš liemens išauga galva, tačiau nepamirškite nupiešti kaklo ir uodegos. Jei pagrindiniai parametrai yra apibrėžti, galite piešti detales.

Gyvūnų piešimas pieštuku.

Vilnos perkėlimas atliekamas naudojant insultą arba potėpį.

Eskizo piešimas - nustatykite gyvūno spalvą. Korpusas yra tūrinis, todėl reikia paryškinti šviesiąją jo dalį ir šešėlinę dalį.

Fizinis lavinimas pirštams.

5. Meninės užduoties išdėstymas:

Šiandien būsime gyvulistai. Padarykime gyvūnų piešinius. Prieš pamoką gavote užduotį paskaityti knygas apie gyvūnus, pasižiūrėti jų piešinius, sužinoti, kur jie gyvena, ką valgo, koks jų charakteris. Pažvelkime į juos – kas jie? (Žiūrėti video). (27-42 skaidrė).

Gyvūnai, kuriuos pavaizduosite, kažkur gyvena, gyvena. Taigi pagalvok, kas jį sups. Tačiau nepamirškite, kad gyvūnas yra pagrindinė jūsų piešinio figūra. Pabrėžkite pagrindinius elementus, kad jie nepasimestų.

Klausykite darbo reikalavimų:

    Proporcijų laikymasis

    Sėkmingas gyvūno charakterio perkėlimas

    Smulkių detalių apdirbimas

    Bendras išraiškingumas

    užbaigtumas

    Tikslumas

Aš jus suskirstiau į tris grupes. Pirmoji vaikų grupė dirba ant molbertų ir, leisdama kelionę į praeitį, vaizduoja dinozaurus – seniausius gyvūnus. Antroji grupė, keliaujanti į ateitį, piešia fantastiškus gyvūnus, kurių iš tikrųjų nėra, sugalvoja ir kiekvienam sugalvoja pavadinimą. Trečios grupės vaikai piešia šių laikų gyvūnus, gyvenančius miške, dykumose, savanose, tvenkiniuose, džiunglėse ir t.t., ką jie pasirinko, sužinosime pamokos pabaigoje.

kūrybinė sėkmė. Pradėkime dirbti. Padarome greitą eskizą ir piešiame dažais.

6. Praktinis užduoties įgyvendinimas. Skamba foninė muzika.

7. Apibendrinimas. Darbų peržiūra.

8. Išvada.

Tai mūsų kelionės į praeitį, dabartį ir ateitį pabaiga. Šiandien tu padarei labai gerą darbą. Tikiuosi, kad išmokai ko nors naujo sau. Turite puikų darbą – individualų, originalų. Kur dažniausiai matome gyvūnų menininkų darbus (knygose, vadovėliuose). Gyvūniško žanro kūriniai kviečia saugoti, mylėti ir tyrinėti gyvūnų pasaulį, gamtą. Daugelis iš jūsų turi mylimų augintinių. Jūs juos prižiūrite, auklėjate, stebite jų įpročius, bet dažnai matome šunis, besiblaškančius ieškodami maisto, kates miaukaujančias rūsiuose – jie buvo palikti!

Būk humaniškas žmogus be meilės, be malonaus ir rūpestingo požiūrio į viską, kas gyva, neįmanoma. Pagalvok apie tai vaikinai.

Kostanajaus regionas

Uzunkol rajonas

KSU "Troebratskaya vidurinė mokykla"

Meistriškumo klasė

vaizduojamojoje dailėje 3 „A“ klasėje

„Gyvūno įvaizdžio kūrimas naudojant grafines medžiagas“

Dirigentas: Gaidamaka Olga Nikolaevna

Tema: Gyvūno įvaizdžio kūrimas naudojant grafines medžiagas.

Meno rūšis: grafikos menai.

Pamokos tikslas : Supažindinti mokinius su animalistinio žanro įvairove (ypač kačių šeima); suprasti, kaip gyvūnų tapytojas išreiškia žvėries prigimtį.

Pamokos tikslai:

    vizualiųjų menų tipų ir žanrų apibendrinimas; pažintis su animalistikos žanru; mokinių supažindinimas su snieginio leopardo įvaizdžiu; išmokyti piešiniuose perteikti linijų, formų grožį, nustatyti vaizduojamo objekto proporcijas; skatinti mokinių įgūdžių įsisavinti grafinę medžiagą formavimąsi, gebėjimą naudoti grafikos išraiškingumo priemones kuriant gyvūnų atvaizdus popieriaus lape;

    lavina suvokimą, dėmesį, atmintį, vaizdinį-vaizdinį ir loginį mąstymą, smulkiąją rankų motoriką.

    auklėjimas meninė kultūra, mokinių susidomėjimas grafikos menas; skiepyti susidomėjimą, meilę, smalsumą laukinei gamtai; skatinti dorovinį ir patriotinį ugdymą.

Metodai ir metodai: žodinis, vaizdinis, praktiškas, skatinantis.

vaizdinė medžiaga: pristatymas; metodinės lentelės „Gyvūno piešimo seka“; gyvūnų dailininkų reprodukcijos ir iliustracijos, sniego leopardo pavyzdžiai tapyboje, grafikoje; muzikinis akompanimentas (atpalaiduojanti muzika); video apie snieginį leopardą, metodinis piešimas.

Per užsiėmimus.

Org. momentas.

Sveikinimai: Suskambėjo varpas ir nutilo,

Pamoka prasideda!

Susėdome prie stalų

Ir pažiūrėkite į lentą.

Mes vėl šiandien

Mokykimės piešti.

Mokinių pasirengimo pamokai tikrinimas.

Įvadinė dalis.

Pamoką pradėkime apžvelgdami, ką iki šiol išmokome.

Kaip jau žinome, yra keletas iso tipų. str. Prisiminkite ir išvardykite juos.

Su kokio tipo vaizduojamuoju menu pradėjome dirbti ankstesnėse pamokose?(grafikos menas) (skaidr.) - Šiandien pamokoje toliau dirbsime grafikos technika – pačia seniausia vaizduojamojo meno forma. – Kas yra grafika?

Ką tai reiškia graikiškai? (skaidr.)

- Grafika pirmiausia yra piešinys, linijinis, griežtas menas, paremtas juodos ir baltos spalvos deriniu, kai balta yra pats popierius, o juoda – pieštukas, anglis ar kita „sausa“ medžiaga.

Kiekviena meno rūšis „kalba“ savo kalba (apie tai kalbėjome tapybos pamokose).

Kokia kalba kalba grafika? Kokios yra pagrindinės jo išraiškos priemonės?(skaidr.)

- Tiesa, linija ir juodų ir baltų dėmių derinys yra pagrindinės vaizdinės grafikos priemonės, jos kalba šykšti ir glausta.

Ar grafikoje naudojamos spalvos?

- Grafikoje naudojama spalva, bet ji sąlyginė, pavaldi linijai ir negroja Pagrindinis vaidmuo kaip tapyboje.

Yra daug meno žanrų. Priklausomai nuo to, kas parodyta paveikslėlyje, galite nustatyti jo žanrą.

Kokius žanrus žinai?

Ar grafikoje yra žanrų?

- Žinoma, grafikos technika galime pamatyti peizažą, natiurmortą, portretą.

- Šiandien susipažinsime su nauju žanrum vaizduojamajame mene, kuris egzistuoja grafikoje.

Klausykite eilėraščio:

« Jei nuotraukoje matote dramblį,

Krokodilas, žirafa, gorila, katė ar pitonas,

Arba Argentinos gyvūnai, ar arktinis pingvinas

Taigi, tokio paveikslo žanras yra GYVŪNAS (skaidr.)

- Žanras iso. menas, kurio darbai skirti gyvūnams ir paukščiams, vadinamas animalistiniu. Ir menininkai, kurie tai daro, yra gyvūnų tapytojai.

Paukščių ir gyvūnų įvaizdis yra bene seniausia meno tema. Net primityvūs žmonės ant uolų ir urvų sienų vaizdavo bizonus, arklius, medžioklės scenas.(skaidr.)

Visų laikų menininkai piešė, lipdė, dažais piešė gyvūnus. Taip gimė animacinis vaizduojamojo meno žanras. Šis žanras egzistuoja ir tapyboje, ir skulptūroje, ir knygų grafikoje, ir grafiniame piešinyje. Gyvūnai piešia piešinius apie gyvūnų, paukščių, vabzdžių gyvenimą, iliustruoja knygas apie gamtą. Jie puikiai žino vaizduojamų gyvūnų ir paukščių įpročius, gyvenimo būdą ir išvaizdą.

Temos paskelbimas, pamokos tikslų nustatymas:- Vyraimūsų pamokos „Gyvūno įvaizdžio kūrimas naudojant grafines medžiagas». (skaidr.) - Taigi šiandien pamokoje prisistatysime kaip menininkai - ... ..(gyvūnai) – Koks mūsų pamokos tikslas?

- Bet kokį gyvūną pavaizduosime šiandien, atspėkite iš aprašymo.Šis gyvūnas priklauso kačių šeimai. Šis atsargus ir paslaptingas žvėris yra tikras atsiskyrėlis. Jis gyvena aukštai kalnuose, prie ledynų. Storas dūmai pilkas dėmėtas kailis saugo nuo šalčio ir daro jį nepastebimą tarp uolų. Tai stiprus ir greitas plėšrūnas, juda švelniai, sklandžiai, šokinėja lengvai ir tyliai. Šis karališkas žvėris daugelyje kultūrinių tradicijų skirtingos salys taika simbolizuoja jėgą ir nepriklausomybę. - Apie ką mes kalbame?(Sniego leopardas) - Kaip dar vadinasi?(irbis ) (skaidr.) - Sniego leopardas yra nacionalinis simbolis mūsų valstybė. Šalies plėtros strategijoje iki 2030 m. Kazachstanas apibūdinamas kaip „jaunas leopardas, besiruošiantis šokinėti“.Tai simbolis, įkūnijantis nepriklausomo Kazachstano galią ir didybę, stiprybės ir kilnumo simbolis. Jam būdingas elitizmas, savarankiškumas, sumanumas, vyriškumas, drąsa, gudrumas. Šiuolaikinėje pasaulio erdvėje Azijos leopardo įvaizdis buvo užfiksuotas Kazachstanui.

Prisiminkite, kur mūsų šalyje buvo naudojamas leopardo įvaizdis? - Ką žinote apie leopardą iš pasaulio pažinimo pamokų?- Na, štai mes pasiruošę eiti nuostabus pasaulis animalistinis žanras, kur svarbus stebėjimas ir tikslumas, norint teisingai perteikti gyvūno išvaizdą ir įpročius. – Ar žinote, kad kiekvienas gyvūnas turi savo charakterį. Gyvūnai, kaip ir žmonės, yra drąsūs ir bailūs, geri ir blogi. – Pažiūrėkite į menininkų reprodukcijas.(Skaidrės) - Atkreipkite dėmesį į tai, kaip menininkas savo charakteriu perteikia visą gyvūno įvaizdžio plastiškumą ir išraiškingumą. Barų pokalbis: – Ką galite pasakyti apie barą? – Norint teisingai perteikti gyvūno įvaizdį, reikia jį gerai įsivaizduoti realybėje.– Siūlau pažiūrėti vaizdo įrašą, kad geriau pažintumėte šį gyvūną prieš pradedant jį vaizduoti.Žiūrėti vaizdo įrašą. Įvadas į praktinę veiklą. – Išoriškai dabar puikiai reprezentuojame snieginį leopardą.Tai gana graži, grakšti, kilni katė. Jis turi labai galingą, proporcingą kūną ir gražią ilgą uodegą.Užduoties paaiškinimas – O dabar įsivaizduokite, kad esame dailininko studijoje. – Kokios grafikos medžiagos reikės grafikui? Kokių tipų pieštukai yra? – Kada naudosime minkštą pieštuką? - Kada sunku?

- O dabar vykdykime kūrybinis darbas- Sniego leopardo grafinis piešinys.

Praktinis darbas - žingsnis po žingsnio piešimas

- Naudosime lentelę su nuosekliu gyvūno piešiniu.

Darbas poromis: - Dirbti porose: analizuokite gyvūno išvaizdą. – Kokios kūno formos? - Galvos? ir tt - Kad gyvūnas atrodytų tikroviškas, apsvarstykite veiksmus, kaip teisingai jį nupiešti.

Instruktažas: – Kaip sutvarkysime kraštovaizdžio lapą?

1. Pradedant, reikia ne tik pritaikyti, bet ir kompoziciškai išdėstyti piešiamo objekto formą ant lapo. Norėdami tai padaryti, lengvai palietę pieštuką, nubrėžkite būsimo piešinio ribas, nustatydami jo aukštį ir plotį.

Ir tada abipusė pozicija atskiros dalys liemuo.

1 etapas (skaidrė): - Norėdami pradėti piešti, suskaidome gyvūno kūną į geometrines figūras.

Darbo metu neturėtumėte sutelkti dėmesio į pieštuko galiuką, nubrėžtas linijas, o sutelkti dėmesį į visą pavaizduotą formą kaip visumą. Nepamirškite apie perspektyvos dėsnius: toliau esantys objektai yra mažesni; arčiau - daugiau)

2 etapas - (skaidr.) Mes sujungiame dalis kartu.Piešiame gyvūno dalis, tokias kaip mažos ausytės, snukis, letenėlės, didelė uodega. Pavaizduokime ant uolos stovintį leopardą, tarsi jis žiūrėtų į tolį. Tai suteiks mūsų piešiniui išraiškingumo:

3 etapas - (skaidr.) Atsargiai atsikratykite papildomų linijų ir pridėkite gyvūno detales: akis, nosį, burną, dirbkite ant letenų.

Išryškinus nubrėžtas formas ir atsiskleidžiant atskiroms detalėms bei smulkioms detalėms, piešinyje būtina pabrėžti būdingus bruožus, suteikiančius jam išraiškingumo.

4 etapas - (skaidr.) Pridėkite garsumą aiškiais potėpiais. Ant gražaus kailio dedame dėmeles. Įvairūs raštai ant leopardo kūno rodo įvairių tipų kailio spalvos dėmes. Pagrindinis meninis išraiškingos priemonės yra: linija, potėpis, tonas, taškas.

5 etapas - (skaidr.) Sustiprinkite visus šešėlius. Belieka nukreipti kontūrus aiškiomis linijomis ir piešinys paruoštas.

Mūsų batonėliai pasirodė labai gražūs!(Apytikslis leopardo pavyzdys diagramoje).

Pirminės asimiliacijos tikrinimas - mokinių piešinio darbo etapų kartojimas.

Baigiamoji instruktažas – vertinimo kriterijų parengimas : - Pradėdami darbą, parengsime kriterijus, kuriais vadovausitės kuriant piešinį, o ateityje – savęs ir abipusio darbų įvertinimo:(skaidr.)

t / b taisyklių kartojimas dirbant su pieštuku.

Žinių pritaikymas praktikoje

Fizminutka (muzikalas)

Savarankiškas darbas - žingsnis po žingsnio gyvūno piešimas(su muzikiniu akompanimentu)

Per praktinis darbas Atlieku tikslinius ratus:

1) darbo vietos organizavimo kontrolė;

2) darbo metodų teisingo įgyvendinimo kontrolė;

3) pagalbos teikimas sunkumus patiriantiems mokiniams;

4) atliekamų darbų apimties ir kokybės kontrolė.

Paroda. Studentų darbų analizė

1) Express – brėžinių peržiūra, sėkmingo darbo analizė (bendraus vertinimas) – Kokie, jūsų nuomone, piešiniai pasirodė sėkmingiausi? Ar šiuose darbuose atitiko visus kriterijus, kuriuos sukūrėme kartu su jumis?

2) Įsivertinimas.

O dabar kiekvienas iš jūsų vertina savo darbą pagal tuos pačius kriterijus:

Jei jūsų darbas atitinka visus kriterijus, pažymime „5“ („Baigiau!“).

Jei yra nukrypimų nuo bent vieno kriterijaus – balas „4“ („Man reikia daugiau dirbti“)

Jei daugelyje kriterijų yra trūkumų - pažymėkite „3“ („Šiandien man nepasisekė“)

Atspindys. (skaidr.) - Spalvotais signalais atspindėkite savo darbo rezultatus pamokoje: (žalia - baigiau,

geltona - man reikia daugiau dirbti,

raudona - šiandien man nepavyko)

Pamokos santrauka: - Kokį meno žanrą sutikome šiandien?(gyvuliškas)

- Kas yra animatoriai? (gyvūnų tapytojai)

Su kokia technika dirbome?(grafikos technika)

Namų darbai. Rinkitės animacinio žanro iliustracijas.

Darbo vietos valymas.



pasakyk draugams